Aynı marka farklı seri numaralı tabancalarda çıkan mermi çekirdeğinin hangi tabancaya ait olduğunun saptanması için yapılan balistik analizler
Ballistic analyses whic are carried out to find the source of bullets which were fired from the guns having the same brand but different serial numbers
  1. Tez No: 238917
  2. Yazar: YUSUF ALİM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Bilim ve Teknoloji, Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Forensic Medicine, Science and Technology, Mechanical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknik Eğitim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Ateşli silahlar ile ilgili yaralanma ve ölüm olayları, uzun yıllardan bu yana artan oranda ülkemiz gündemini meşgul etmektedir. Son derece yaygın olarak kullanılabilen bu tehlikeli araçlar ile ilgili son yıllarda artan sayıda yasaklayıcı ya da kısıtlayıcı düzenlemeler yapılmakta, ateşli silahsız bir toplum oluşturulabilmesi yönünde çeşitli sivil toplum kuruluşları tarafından kampanyalar ve çalışmalar yürütülmektedir.Dünyada silâhlar çok çeşitlilik göstermesine rağmen, öldürme ve yaralama olaylarında genellikle ateşli silâhlar kullanılmaktadır. Ülkemizde özellikle kırsal alanda yoğun bir şekilde kullanılmakta olan av tüfekleri ve tabancalarla meydana gelen öldürme ve yaralama olaylarında kullanılma oranı küçümsenmeyecek bir düzeydedir.Adli Balistik açısından, av tüfekleri ve tabancalarla ile işlenen suçlarda olay yerinde bulunan av fişeklerine ve tabancalara ait av kartuşlarının atıldıkları silâhın tespiti mahkemeler ile güvenlik güçlerinin olayları çözmede yararlandığı bir yöntemdir.Türkiye'deki Adli Bilimler Birimi, suç ve suçlu ile mücadelede ilgili tüm birimlere destek vermektedir. Bu çalışmada, Birleşmiş Milletlerdeki Adli Bilimler Birimi'nin yapısı, hangi bölümlerden oluştuğu ve çalışmaların ne şekilde sürdürüldüğü genel olarak anlatılmıştır. Ayrıca, ülkemizde polis yapısına kazandırılması ve incelenmesi gereken Delil Toplama Birimi'nin önemi ile olay yeri inceleme ekiplerinin hareket kabiliyetlerinin artırılması amacıyla, bu araçların ve kullanılan teknik malzemelerin amaca hizmete göre seçilmesinde dikkat edilmesi gerekliliği belirtilmiştir.Bu çalışmada, balistik incelemeler ve arşiv karşılaştırmaları için üç boyutlu görüntüleme sistemleri ile yapılan arşiv analizlerini deneysel olarak değerlendirmek ve çıkacak sonuca göre bu sistemlerin yararlılık ile güvenilirlik derecesini ortaya koymak amaçlanmıştır.TUBİTAK tarafından geliştirilen üç boyutlu görüntüleme sistemi özelliğine sahip olan BALİSTİKA sistemi kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar iki boyutlu görüntüleme yapan IBIS sisteminin verileriyle karşılaştırılmıştır.420 adet kovan görüntüleri bu sistemlere yüklenmiştir. Aynı silaha ait görüntülerin bulunması için kovanlara ait görüntülerin karşılaştırılması bu sistem tarafından yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Gunshot cases evaluated by the first specialization committee and the department of ballistics of the institute of forensic medicine, ministry of justice.The cases of injury and death related with gunshots are increasing in number recently and attract attention of both the government and the public. Nowadays many legal regulations are being attempted in order to restrict or prohibit the use of these dangerous weapons in our country. Many social organizations arrange campaigns to establish a society free of guns.Although the arms are so varied in the world, generally the firearms are used on murder and injury. The ratio of shotgun and pistol that are used for murder and injury in our country especially in rural areas should not be despised.Identifying the shotgun and pistol shell that shot from suspect gun which were found in the crime scene examined by forensic ballistics laboratory is a method of solving crime for law enforcement agencies and courts.Forensic Unit supports every unit, which is involved in struggling in crime and criminals. In this paper, the structure of Forensic Department in United Nations, sections of this department and working procedures on forensics are expressed.In addition, the importance of Evidence Section, which needs to be examined and must be joined to the Turkish National Police Structure, and scrutiny selection of crime scene vehicles and technical equipments in order to increase movement abilities of crime scene units according to police needs for better service are stated.In this study comparison for ballistic analysis and archiving of three-dimensional imaging system was performed to evaluate the empirical analysis and the archive according to the outcome of these systems with the purpose of revealing the degree of utility and reliability.Three-dimensional imaging system developed by Tubitak feature is used with BALISTICA system.The results obtained from two-dimensional imaging were compared with data from the IBIS system.This system has been installed on one cartridge 420 images. Comparison of the cartridge images was performed by this system in order to find the images belonging to the same gun.