Retraksiyon poşları, adheziv otitis media ve cerrahi tedavisi
Retraction pockets, adhesive otitis media and their surgical treatment
  1. Tez No: 23893
  2. Yazar: İSMET BAYRAMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN AKYILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
38 VII- ÖZET Bu çalışma Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi K.B.B. Anabilim Dalında ameliyat edilmiş, en az 6 ay ve en fazla 5 yıl süreyle düzenli bir şekilde izlenmiş 144 değişik tipte adheziv otitis media ve retraksiyon poşlu hastayı içermektedir. Çalışmanın amacı retraksiyon poşlarıyla, kolesteatom oluşumu arasındaki ilişkileri araştırmak ve halen adheziv otitlerin ve retraksiyon poşlarının cerrahi endikasyonları konusunda mevcut bulunan karışıklığa, retraksiyon poşlarının histopatolojik incelenmesiyle, ameliyat endikasyonlarına bir açıklık getirmesini amaçlamaktadır. Düzenli bir şekilde izlenen ve ameliyat endikasyonları yeniden değerlendirilen 144 hastanın 173 kulağı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
59 VI 1 1 - SUMMARY RETRACTION POCKETS, ADHESIVE OTITIS MEDIA AND THEIR SURGICAL TREATMENT One hundred and forty four ears with adhesive otitis media and retraction pockets are included in this study which were followed up for 6 months to 5 years in Gazi University Medical School ENT Department. The aim of this study is to investigate the relations between retraction pockets and cholesteatoma formation, as well as indications for surgery in retraction pockets and adhesive otitis media, a subject which is still an enigma. This study includes different microsurgical techniques with mastoid surgery performed on 144 cases with various types of adhesive otitis media and the results are discussed.