Çok bileşenli fabrika otomasyon sistemlerinin benzetimi
Simulation of the multicomponent plant automation systems
- Tez No: 238920
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT AKKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Günümüzde gittikçe artan uygulama öncesi yeniliklerin denenmesi ve elde edilen sonuçlara bağlı verilerin karşılaştırılması ihtiyacından ortaya çıkan farklı benzetim yazılımları mevcuttur. Bu benzetim yazılımları gün geçtikçe farklı sanayi alanlarında karşımıza çıkmakta ve işlevselliğini artırmaktadır. İşçi maliyeti problemini azaltmak için aynı işin otomasyonda nasıl gerçekleştirileceği benzetim yolu ile yapılmaya çalışılmaktadır.Bu çalışmada yüksek üretim adetlerinde imalatı yapılan endüstriyel bir ürünün sanal ortamda üretim benzetiminin gerçekleştirilerek, üretim bilgilerinin öngörülmesi amaçlanmıştır. Amaca bağlı olarak, endüstriyel ürünün bir firmada, hiçbir otomasyon olmadan, montajının tamamen insan çalışması ile gerçekleştirilen sistemin benzetim yoluyla modellenmesi yapılmıştır. İncelenen havalandırma sistemi imalatının insan yoğun üretimi çeşitli imalat istasyonlarına bölünmüş ve her istasyonda yapılan işler belirlenmiştir. Daha sonra bu istasyonlardaki otomasyon işlemleri FAMOS Robotic isimli bir sanal üretim yazılımı kullanılarak benzetim modellemesi yapılmıştır. Bu modelleme ile insan emeği üretimden çıkarılmış, havalandırma sistemi otomasyona dayalı (insansız) üretilebilir model oluşturulmuştur. Daha sonra modelleme yardımıyla parça montaj sıraları, üretim zamanları ve analizleri yapılmıştır. Sonuç olarak, insan gücü ile yapılan üretim ve otomasyon sisteminin benzetimi süreleri karşılaştırılmıştır ve oldukça ciddi bir zaman kazanımının elde edilebileceği görülmüştür. Sayısal olarak tasarlanan otomasyon sisteminin aynı işi halihazırda emeğe dayalı üretimde harcanan zamanın sadece % 32,7sini kullanarak yapılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today, there are a lot of simulation softwares as a result of increasing demand on pre-application tests for improvement and necessity of comparing the outcomes. The simulation softwares come in at different industrial sectors and improve their effectiveness. To decrease labour costs, an automation systems are first tested by simulation.The aim of the study is to predict the manufacturing parameters of an industrial product which is manufactured in mass volume by means of virtual simulation software. To achieve the aim of the study, the product manufactured by man labour at present, was modeled for simulation. The automation work of the simulation was done using a commercial code named FAMOS Robotics. The man labour to produce the hoods was replaced by automation system (unmanned) by the proposed model. The assembling sequence, manufacturing time and analysis of the production was represented in the model. The manufacturing time by man labour and automation system was compared to each other. It was found that considerable time reduction for manufacturing was obtained. The results indicated that the production time can be reduced by 32.7 % by automation system.