Metal iş kolunda meydana gelen iş kazaları ve iş kazalarının oluşturduğu kayıpların ekonomik yönden analizi
Work accidents in metal industry and their economic analysis
- Tez No: 238933
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İRFAN ÇALIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Metalurji Mühendisliği, Teknik Eğitim, Accidents, Metallurgical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
?? kazası ?Belirli bir zarar veya yaralanmaya yol açan, önceden planlanmamı? beklenmedik bir olay? ?eklinde ve ?çoğu zaman yaralanmalara, makine ve teçhizatın zarara uğramasına veya üretimin bir süre durmasına yol açan olay? olarak tanımlanmı?tır[2].?? güvenliğinin sağlanamaması ba?ta i? kazaları olmak üzere bir çok olumsuzluğu beraberinde getirir. ??çiler ölür, yaralanır veya sakatlanır, makineler zarar görür, malzeme ve ekipmanlar kaybedilir. Bu durum sonunda i?çi, i?veren ve devleti temsil eden çe?itli kurumlar arasında hukuksal sorunların çıkmasına neden olur.Tezde SSK i? kolları cetveline göre tanımı yapılan 25 metal i? kolunda kar?ıla?ılan i? kazaları incelenerek elde edilen istatistiksel sonuçlardan dolaylı ve dolaysız maliyetler tespit edilmi?tir. Ayrıca bu çalı?ma ile i? güvenliğini sağlama maliyeti ile i? kazaları arasındaki ili?ki çıkarılarak maliyetler hesaplanmı?tır.Çalı?mamızda toplam i? kazalarının %23?nün metal i? kolunda meydana geldiği tespit edilmi?tir. Bu oran da ciddiye alınacak büyük bir rakamdır. Ülke ekonomisinin önemli bir kısmı sosyal güvenlik harcamalarına gitmektedir. Çalı?mamızda metal i? kolunda meydana gelen kazalar neticesindeki maliyetler rakamsal olarak ortaya konmu?tur. ?? kazalarından dolayı sağlanan yardımlar ve diğer maliyetler de göz önüne alındığında Gayri Safi Milli Hasıla (GSMH)?nın %0,4 gibi bir payı i? kazaları maliyetlerine gitmektedir. Metal i? kolları üzerine yapılan bu çalı?ma sonucunda metal i? kolları faaliyet alanları ve i? kazası riskleriyle i? kazası maliyetlerin saptanması yapılıp önlemlerinin alınması daha kolay olacaktır.
Özet (Çeviri)
Work accident ?s defined as ?An unexpected unplanned event causing a certain damage or injury? and ?any event usually causing injuries, damage in machinery and equipage or halt of production for a while?.Failure in ensuring occupational health brings along many negative situations particularly occupational accidents. Employees become injured or disabled, machines are damaged and materials and equipments are lost. Such a situation eventually leads to occurrence of some legal problems between various institutions representing employee, employer and state.In this study, work accidents, as defined in accordance with Social Insurance Organization (SSK) regulations, in 25 metal sub-sectors are analyzed and, direct and indirect costs are determined.It is observed that 23% of all occupational accidents occur in metal industry. A significant part of Turkey?s economy is spent on social security expenditures. Costs of work accidents in metal industry are shown in figures. Considering the services provided and other related costs, a great amount of Gross National Product (GSMH) is used to %0,4 meet the costs of occupational accidents.As a result of this study, it will be possible to estimate the work accident risks and their costs and to take measures more easily.