Hidroksiapatit kristallerinin kontrollü ilaç salımında kullanımı
The use of hydroxyapatite on drug delivery system
- Tez No: 238969
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Gelişmekte olan ilaç sanayi, yeni bir etkin madde üretmek yerine etkin maddenin vücuda kontrollü olarak salımı üzerinde çalışmaktadır. Bu çalışmaların sonucunda çoğunluğunu polimerlerin oluşturduğu kontrollü ilaç salım sistemleri geliştirilmiştir. Fakat pek çok polimerlerin biyouyumlu yada biyobozunabilir olmayışı bu polimerlerin yerini alabilecek biyouyumlu malzemelerin arayışını zorunlu kılmıştır. Kontrollü ilaç salımında kullanılabilecek biyouyumlu malzemelerin en önemlisi hidroksiapatittir (HAP). Antibiyotikler, İbuprofen ve diğer ajanlar için ilaç taşıyıcı olarak HAP üzerine yapılan çalışmalar, büyük bir ilgi uyandırmıştır. HAP, insan kemik yapısıyla hemen hemen aynı kimyasal kompozisyona sahiptir bu nedenle ilaç taşıyıcı sitem olarak osteoiletkenlik ve biyouyumluluğunu direkt olarak arttırmaktadır.Bu çalışmada ıslak kimyasal metot kullanılarak üretilen gözenekli hidroksiapatit kristallerinin ilaç salımında kullanılabilirliği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the developing medicine industry, the drug delivery is being studied upon instead of producing new active substances. As a result of these studies, the drug delivery systems, which mostly are based on polymers, have been developed. However, the fact that most of the polymers are not biocompatible or biodegrading resulted in searching new materials that can replace these polymers. The most important bioadapting material that can be used in drug delivery is hydroxyapatite (HAP). Studies on HAP as drug carriers for antibiotics, Ibuprofen and other agents have deserved a great interest. HAP has almost the same chemical composition as human bone therefore it has enhanced as a drug delivery carrier due to its osteoconductivity and biocompatibility.In this study, porous apatite crystals produced by wet chemical method to be used as drug delivery systems were examined.