Gemi sanayinde iş güvenliği yönetimi ve OHSAS 18001 uygulaması
Implementation OHSAS 18001 and safety managment in shipbuilding industry
  1. Tez No: 239008
  2. Yazar: NİHAT ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 273
Özet
İş güvenliği, işyerlerini işin yürütümü nedeniyle oluşan tehlikelerden uzaklaştırmak ve sağlığa zarar verebilecek koşullardan arındırarak, daha iyi bir çalışma ortamı sağlamak amacıyla yapılan sistemli çalışmalardır. Ülkemizde gemi inşa sektöründe 2007 yıllının başından 2008 yılının ilk altı ayına kadar on yedi kişinin iş kazasından hayatını kaybetmesi, ülke gündemini tersanelerdeki iş güvenliği yönetimi üzerinde yoğunlaşmasına neden olmuştur. Tersanelerimizde iş güvenlik kültürünün yeterince benimsenmemesi bu kazaların başlıca nedeni olarak gözükmektedir. Bu tez çalışmasında, iş güvenlik kültürünün oluşması için OHSAS 18001 bir model olarak önerilmiş olup, tersanelerde uygulanması gereken iş güvenliği önlemleri anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Workplace safety refers to reducing of hazards of working environment at a company and improves all factors that impact the safety and health of workers. In Turkey, seventeen workers have died in shipbuilding industry in 2007 and first half of 2008. These events have made the shipyard safety managment more important issue in the eyes of Turkish society. Main reason behind these accidents is unawaraness of Turkish of shipyards to workplace safety culture. It also illustrates the necesseary safety precuations for Turkish Shipyards