Sivil tersanelerde çalışan işçilerde iş güvenliği algısı üzerine bir alan çalışması (Tuzla bölgesi)
Job security among the workers who works in civil navy yard (In Tuzla)
- Tez No: 422977
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Dünyada iş güvenliği kavramının geçmişi milattan önceki yıllara dayanmakta olup özellikle sanayi devrimi ile birlikte önemi daha da çok anlaşılmaya başlamıştır. Sanayinin ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte meydana gelen iş kazalarındaki artış nedeniyle birçok çalışan hayatını kaybetmekte ya da sakat kalmaktaydı. 20. yüzyılın ortalarında metal sektörününün içerisinde yer alan Gemi İnşa Sanayisi hızla gelişmeye başlamıştır. Ülkemizde de Gemi İnşa Sanayi özellikle 21'inci yüzyılın başlarında savunma sanayisinin öneminin artması ve gemi taşımacılığının yaygınlaşması nedeniyle hızla ilerleme göstermiştir. Gemi İnşa Sanayisi'nde Tuzla Bölgesi ülkemizde başı çekmektedir. Ancak sektörde yaşanan ölümlü iş kazaların ve meslek hastalıklarının sayısındaki fazlalık iş güvenliği kavramını en önemli unsur olarak karşımıza çıkarmaktadır. Neticede en önemli unsur insan sağlığıdır. Yapılan araştırmalar neticesinde gemi inşa sektöründe önlenemeyecek iş kazası oranının %2,9 civarlarında olduğu düşünürse gerekli güvenlik önlemlerinin alınması neticesinde meydana gelecek kazaların sayısı yok denilecek kadar azdır. Bu tezimizde iş verenin yapması ve sağlaması gereken iş güvenliği önlemlerinden ziyade çalışanların iş güvenliği kurallarını tamamen içselleştirip uyguladıkları takdirde meydana gelen kazaların önlenebileceği tezi savunulmuştur. Bu kapsamda, Tuzla Bölgesi'ndeki tersanelerde çalışan işçilerde uygulanan ankette işçilerin iş güvenliği algıları ölçülmeye çalışılmıştır. Çalışmada ankete katılan tersane çalışanlarına bazı demografik özellikleriyle iş güvenliği ile ilgili düşündüklerini ve ne ölçüde benimsediklerini (uygulamadaki kurallar, içselleştirme, eğitim ve risleri algılama) tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The background of job security based on the years of B.C. and the importance of it was understood more especially with the industrial revolution.A lot of people died and got injured with the reason of the increase in the job accidents because of the development of industry and technology.Shipbuilding industry which takes part in the metal area started to develop in centre of 20th century rapidly.Shipbuilding industry developed especially in the starting of the 21st century in our country rapidly thanks to the increase of the defence industry's importance and the spreading of ship transportation.The region of Tuzla comes first in the shipbuilding industry in our counrty.But we admit the job security as the most important item because of the job accidents and the number of the increase in job ilnessessin this area.Actually the most important item is the health of people.According to researchs job accidents which can not be prevented is nearly the percent of % 2,9. So The number of Job accidents are very rare thanks to the taking necessary job precaution.In this thesis instead of the precautıons which are provided by the employee, the providing of prevent the job accidents thanks to applying of workers to this precautions are told.In this concept a questionnaire was done among the workers in navy yard of Tuzla. The job security perceptions and the toughts of workers (rules of system,internalizing, the perception of education and risks) are checked in this thesis.