Asenkron motorda moment dalgalanmalarının ve gürültünün azaltılması
Reducing of torque ripples and noise in induction motor
- Tez No: 239011
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAYHAN GÜLEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Güç elektroniğindeki yarı iletken teknolojilerinin gelişmesi, buna paralel olarak vektör kontrol yöntemlerinin günümüzde uygulanabilirliğinin ve yaygınlığının artması ile asenkron motorların doğru akım motorlarına (DC) kıyasla endüstriyel uygulamalarda daha çok tercih edilmesini sağlamıştır. Asenkron motorun (IM) DC motorlara göre daha ucuz olması ve daha az bakım gerektirmesi de bu talebin bir diğer etkenidir.Son yıllarda asenkron motorlar üzerinde yapılan çalışmalar, alan yönlendirmeli kontrol (FOC) ve doğrudan moment kontrolü (DTC) yöntemleri üzerinde yoğunlaşmıştır. Uzay vektör teorisi, gerilim beslemeli inverter modeli, gerilim vektörleri seçim tablosunun oluşturulması ve gerilim vektörlerinin seçimi, asenkron motorun matematiksel modeli, IM kontrolünün temel konularıdır.DTC' nin temel prensibi; moment ve stator manyetik akısının referansı ile gerçek değerleri arasındaki farka göre doğrudan, stator gerilim vektörlerinin seçilmesidir.Bu tezde; önce IM'nin modellenmesi, sonra da DTC kontrolü üzerinde durulmuştur. IM'nin simulink modeli oluşturulmuş, DTC ile simülasyonu yapılmıştır. Daha sonra IM'nin kapalı çevrim hız kontrolünün simulink ile simülasyonu gerçekleştirilmiştir. Son olarak bu çalışmaya pasif bir filtre ilave edilerek inverter çıkışındaki harmonik ve diğer gürültülerin seviyesi azaltılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The development of semiconductor technology in power electronics, in parallel to this nowadays with the increase in prevalence and applicability of the vector control methods has provided induction motors compared with direct current (DC) motors in industrial applications has to be more preferred. Induction motors (IM) according to DC motors, being cheaper and requiring less maintenance, is another factor of this request.In recent years, works on induction motors have been concentrated on the areas of field oriented control (FOC) and direct torque control (DTC) methods. Space vector theory, voltage source inverter model, the formation of voltage vector selection table and the selection of voltage vectors, the mathematical model of induction motor are basic subjects in IM control.The basic principle of DTC is to directly select stator voltage vectors according to the differences between the torque and stator flux linkage references and their actual values.In this thesis; first the modeling of IM, afterwards, its DTC control had been examined. The simulink model of IM has been formed, and simulation has been done with DTC. Consequently, a DTC of IM speed control system simulation with simulink has been realized. Finally, by adding a passive filter to this study the level of harmonics and other noises on the output of inverter has been tried to reduced.