Otomotiv endüstrisi için kalite yönetim sistemleri
Quality management systems for automotive industry
- Tez No: 239012
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EKERİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Günümüzde yaşanan hızlı gelişmeler ile birlikte insanların araçlara olan ilgi ve ihtiyaçlarının sürekli olarak artması ve otomotiv firmaları arasındaki rekabet otomotiv sektörünü hatasız ürün üretmeye zorlamaktadır. Bu sebeple, hatasız ürün üretmeyi sağlamak için kalite yönetim sistemleri üzerinde geniş çaplı araştırma ve çalışmalar yapmak zorunluluk haline gelmektedir. Birçok otomotiv devinin kendine ait standartlarının oluşu sektör tedarikçilerini zor durumda bıraktığından, otomobil üreticilerinin büyük çoğunluğu ISO TS 16949 adı verilen bir kalite yönetim sistemi üzerinde fikir birliğine varmışlardır. Bu çalışma da, ISO TS 16949 kalite yönetim sistemi şartları ve otomotiv endüstrisinin kullandığı diğer standartları ve kalite sistemleri incelenerek bu şartnamenin bir ısıl işlem firmasına uygulanışı üzerinde durulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The fast developments in the world creates a continuous need and demand for cars and the competition between automotive companies forces the automotive industry to produce high guality and perfect products. Therefore it has become necessary to do extended researches and works on Quality Management Systems. Most big automotiv companies which are having their own quality standarts put the providers of the sector under immense pressure. Therefore most car production companies agreed on ISO TS 16949 Quality Management System. In this work by examining ISO TS 16949 conditions and other standarts, how could the specification would be applicable to a Heat Treatment Company is worked on.