Uluslararası otomotiv iş gücü 16949 kalite yönetim sistem standardı temelinde kalite iyileştirme teknikleri ve ölçüm sistemleri analizi
Quality improvement techniques based on international automotive task force 16949 quality management system and measurement system analysis
  1. Tez No: 641374
  2. Yazar: ALİ MERT ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ANIL AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İmal Usulleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Otomotiv imalat endüstrisi, ana imalatçılar ve onların alt tedarikçileri, dünya ve Türkiye imalat sanayiinde çok büyük bir öneme sahiptir. Bu endüstri tarihi boyunca, teknolojik ilerlemeye, inovasyona ve ekonomik büyümeye ön ayak olmuştur. Dünya için bu denli büyük bir öneme sahip olan otomotiv endüstrisi imalatçıları için bilinen en önemli kalite yönetim standardı IATF (International Automotive Task Force) tarafından hazırlanan 16949 numaralı Kalite Yönetim Sistem standardıdır. Standardın 2016 yılındaki son versiyonu, OEM'ler (Orijinal Ekipman İmalatçıları) başta olmak üzere tedarikçilerin ve ilgili tarafların da katkılarıyla sektöre özel şekilde oluşturulmuştur. Bu çalışmada; IATF 16949:2016 kalite yönetim sisteminin üreticilere uygulanmasını önerdiği kalite tekniklerinden olan; İleri Ürün Kalite Planlaması (APQP), Üretim Parçası Onay Prosesi (PPAP), Hata Türü ve Etkileri Analizi (FMEA), İstatistiksel Proses Kontrol (SPC) ve Ölçüm Sistemleri Analizi (MSA) tekniklerine yer verilmiştir. Standarttaki bu tekniklerden bir kısmı otomotiv tedarikçisi bir işletmenin ağırlıklı olarak metrolojik faaliyetleri üzerinde uygulanmış ve imalata etkisi gözlemlenmiştir. Gözlemler sonucunda; uygulanan kalite teknikleri ile imalat performanslarında artış sağlandığı, hataların oluşmadan önlendiği böylece kalite ve verimlilik artışları yakalandığı görülmüştür. Bu kazançların başlıca sebepleri olarak; uygulanan kalite teknikleri sayesinde proseslerin daha iyi gözlemlenip üzerlerinde daha iyi kontrol sağlanabilmesi, işletmenin müşterisi ile daha iyi iletişim kurup karşılıklı anlaşılmanın artması ve işletmenin ölçme sistemlerini bilimsel yöntemler sayesinde iyi analiz ederek ölçme sistemlerindeki sorunları net bir biçimde tespit edebilmesi görülmüştür. Şüphesiz ki; bu kalite tekniklerinin, standardın diğer tüm şartları gibi doğru anlaşılıp uygulanması ile sertifikasyon sürecinde başarı kaçınılmazdır. Bu çalışmada ele anılan kalite teknikleri uygulamaları, işletmelerin IATF 16949:2016 sertifikasyon denetimlerinde başarılı olması için de bir rehber niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
Automotive manufacturing industry, major manufacturers and their sub-suppliers, has a great importance in the world's manufacturing industry and Turkey's, as well. This industry has been leading the way in technological progress, innovation and economic growth throughout its history. The most important quality management standard known for manufacturers of the automotive industry, which has such a great importance for the world, is the Quality Management System standard numbered 16949, prepared by IATF (International Automotive Task Force). The last version of the standard in 2016 was created for the sector with the contributions of suppliers, especially OEMs (Orijinal Ekipman İmalatçıları), and related parties. In this study, one of the quality techniques that IATF 16949: 2016 quality management system requires manufacturers to apply; Advanced Product Quality Planning (APQP), Production Part Approval Process (PPAP), Failure Mode and Effects Analysis (FMEA), Statistical Process Control (SPC) and Measurement Systems Analysis (MSA) techniques are included. Some of these techniques of the standard have been applied predominantly on metrological activities of an automotive supplier enterprise and its effect on manufacturing has been observed. As a result of the observations, it is concluded that the applied quality techniques increase the manufacturing performance, prevent errors before they occur and thus increase the quality and efficiency. The main reasons for these gains are that thanks to the techniques applied, processes are better observed and better controlled, better communication is established with the customer, and the measurement systems are better analyzed by scientific methods. Undoubtedly; manufacturing companies that want to have a quality certificate will not fail in the certification processes by correctly understanding and applying these quality techniques like all other conditions of the standard. Therefore, the quality techniques practices discussed in this study are also a guide for the manufacturing companies to be successful in IATF 16949: 2016 certification audits.