İlköğretim 5. sınıf öğrencilerinin coğrafya kavramlarını anlama düzeyleri ve kavram yanılgıları
Primary school 5th grade students? understanding level and concept deficiencies of geography subjects
  1. Tez No: 239022
  2. Yazar: BAYRAM YILAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜNAL ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Ögrenciler ilkögretime basladıktan sonra hayatlarında ilk defa bazı kavramlarlakarsılasmaktadırlar. lk kez karsılasılan bu tür kavramları, ögrenciler çogu zaman anlamaktagüçlük çekmekte, bu kavramları birbirine karıstırabilmekte veya kavramlarla ilgili yanılgılaradüsmektedirler. Kavram yanılgıları ögrencilerin belirli bir probleme yönelik dogru olmayandüsünceleri veya bilimsel olmayan bilgileridir.Arastırmada ilkögretim 5. sınıf ögrencilerinin cografya konularındaki bazı güncelkavramları (iklim, dogal afet, erozyon, heyelan, deprem, fay hattı, bölge, ova, plato veyanardag) ne düzeyde anladıklarının ve bu kavramlarla ilgili yanılgılarının tespitineçalısılmıstır.Arastırmada nicel arastırma yöntemi kullanılmıstır. Söz konusu kavramlarınögrenciler tarafından anlasılma düzeylerini tespit etmek için gelistirilen test Trabzon'daki birmerkez, bir ilçe merkezi ve üç köy okulundaki 5. sınıf ögrencilerine uygulanmıstır.Uygulanan anket formundan elde edilen veriler ?anlama, sınırlı anlama, anlamama, yanlısanlama ve cevap vermeme seklinde tasnif edilerek sonuçlar SPSS'de degerlendirilmistir.Ayrıca t-testi yapılarak elde edilen verilerin cinsiyet açısından bir karsılastırması yapılmıstır.Sonuç olarak ögrencilerin söz konusu kavramları yeterince anlayamadıklarıbelirlenmistir. Ögrencilerin bu kavramları birbiriyle karıstırdıgı ve kavramlar hakkındabilimsel dogrulara uymayan birçok yanılgıya sahip oldukları görülmüstür
Özet (Çeviri)
After students entering to primary school, they face some concepts in their life for hefirst time. The concepts faced first are confusing and the students have difficulty in graspingthem. Confusing words are the knowledge that are directed to a problem and these words areincorrect and non scientific.In the study it has been aimed to find out in what degree the 5th grade of primaryschool students? understanding and misunderstanding of such daily concepts (climate, naturaldisaster, erosion, earthquake, plateau, landslide, volcano, plain, region, fault line).Quantitative and qualitative research methods were used in the study. In order todetect the understanding levels of so called concepts a developed test were applied toTrabzon, county of Trabzon, 3 village schools? primary school of 5th grade. The data receivedfrom the questionnarie has been classified as understanding, misunderstanding, limitedunderstanding, not responding and not understanding and the results were evaluated at SPSS.In addition, the datas, gathered after applying t-test, a comparison was done in terms of sex.As a result, ıt has been understood that the students have difficulty in getting suchconcepts. It has also been perceived that the students have confused these items and they haveso many misunderstandings about these scientific findings which don't fit with sicientifictruths.