Dönüştürücü liderlik -bir uygulama
Transformational leadership -an application
  1. Tez No: 239023
  2. Yazar: İBRAHİM KURTULUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATILHAN NAKTİYOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Çalısanların yöneticilerine iliskin dönüstürücü liderlik algılamalarınıortaya koymayı amaçlayan betimleyici türdeki bu çalısma, üç bölümdenolusmaktadır. ?lk bölümde liderlik yaklasımları baslığı altında; liderlik kavramı,lider ve yönetici, liderlikte güç ve liderlik teorilerine iliskin konular irdelenerekçalısmanın geneli hakkında teorik bir temel ortaya konmustur. Çalısmanınayrıntılı bir biçimde asıl konuya odaklandığı ikinci bölüm ise; dönüstürücüliderlik baslığını tasımaktadır. Bu bölümde ise; dönüsümün tanımı, dönüstürücüliderlik olgusu, dönüstürücü liderlik faktörleri, dönüstürücü liderliğin temelunsurları ve dönüstürücü liderlikte duygusal zekâ baslıkları altında dönüstürücüliderlik konusu teorik olarak ayrıntılı biçimde ortaya konmustur.Çalısmanın son bölümünde ise farklı sektörlerde yer alan toplam 191çalısanın dönüstürücü liderlik algılamalarına iliskin alan arastırması bulguları yeralmaktadır. Bulgular; çalısanların yüksek düzeyde dönüstürücü liderlikalgılamasına sahip olduklarını ortaya koymustur. En yüksek düzeyde algılanan ilküç dönüsümsel liderlik faktörü sırasıyla, ?yüksek performans beklentisi?, ?gruphedeflerinin gelismesine yardım etme? ve ?vizyon ya da ilham verme? (faktörleri)olurken; en düsük düzeyde algılanan üç faktör ise, ?destek sağlama?, ?modellerleilgili davranıslar? ve ?zihinsel güdüleme? faktörleri oldukları bulgusunaulasılmıstır. Ayrıca çalısanların dönüstürücü liderlik algılama düzeyleriyle(onların) demografik nitelikleri arasında da anlamlı iliskilerin varlığıkanıtlanmıstır.
Özet (Çeviri)
This descriptive study, of which purpose is to expose the leadershipperception of the managers by the employees, consists of three parts. In the firstpart which is titled as leadership approaches; the subjects, leadership concept,leader and manager, leadership power and leadership theory are studied and atheoretical fundamental of the study is exposed. In the second part, the study isfocused on the main subject in detail. This part is titled as transformer leadershipand; definition of the transformation, concept of transformer leadership,transformer leadership factors, basic components of the transformer leadershipand emotional intelligence for transformer leadership, are exposed in detail.In the last part of the study, the field research findings about perceptionof transformer leadership takes part. In the research 191 numbers of employees,who works in different sectors, are used. Findings show that, most of theemployees have the perception of transformer leadership. The mostly perceivedthree transformer leadership factors are; ?expectation of high performance?,?assisting on improvement of group goals? and ?supplying vision andinspiration?. The least perceived three transformer leadership factors are;?supporting?, ?behaviors related to models?, and ?mental motivation?. Inaddition, it is proved that there are meaningful correlations between employees?perception of transformer leadership and their demographical status