Bilgi ekonomisi ve ekonomik büyüme: Türkiye üzerine ekonometrik bir analiz (1980-2006)
Knowledge economy and economic growth: An econometric analysis on Turkey (1980-2006)
  1. Tez No: 239033
  2. Yazar: TUNCAY SAĞLAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVDA YAPRAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalısmada, bilgi ekonomisinin ekonomik büyüme sürecindeki yeri ve önemiincelenmektedir. Bu konuyla ilgili olarak literatürde yer alan baslıca teorik ve uygulamalıçalısmalar, bilgi ekonomisinin temel faktörü olan ve üretim sürecine katılan bilginin,ekonomik büyüme üzerinde çok önemli makroekonomik etkilere sahip olduğunu ortayakoymaktadır.Türkiye'de bilginin ekonomik büyüme üzerindeki etkisinin arastırılmasında neoklasikteoriye dayalı yaklasımlardan biri olan genisletilmis Cobb-Douglas üretim fonksiyonuesas alınmıs ve buna uygun olarak 1980-2006 yılları için Türkiye'de bilgi iletisim teknolojisiyatırımları ve ekonomik büyüme arasındaki iliskinin yönü ve büyüklüğü zaman serisianalizleri kullanılarak incelenmistir. Bu kısımda çok değiskenli es-bütünlesme ve hatadüzeltme-gelistirilmis Granger nedensellik testi sınamalarının yanı sıra, vektör hata düzeltmemodeli sistemi ile regresyon analizleri yapılmaktadır.Es-bütünlesme testi sonuçlarına göre, uzun dönemde ekonomik büyüme bilgidenpozitif olarak etkilenmektedir. Ancak, bilginin büyüme üzerindeki pozitif etkisi diğer üretimfaktörlerine göre oldukça düsük düzeydedir. Bunun yanı sıra nedensellik testi sonuçları,Türkiye'de ekonomik büyüme ile bilgi arasında iki yönlü nedensellik iliskisinin bulunduğunugöstermektedir.Vektör hata düzeltme modeli sonuçları ise, bilgi iletisim teknolojisi yatırımlarınınekonomik büyüme üzerinde pozitif etkisi olduğunu göstermektedir. Sonuç olarak, ?bilgiekonomik büyümeyi pozitif etkilemektedir? seklindeki hipotezin Türkiye ekonomisi açısındangeçerli olduğu kabul edilmistir.
Özet (Çeviri)
In this study, the place and importance of knowledge economy in the economic growthprocess are studied. Main theoretical and empirical studies in the relevant literature show thatknowledge which is the basic factor of the knowledge economy and participates to theproduction process has very important macroeconomic effects on the economic growth.In this study, an augmented Cobb-Douglas production function, which is an approachbased on neo-classical theory is used in investigating the effect of knowledge on the economicgrowth of Turkey and thus the direction and size of the relation between investments inknowledge communication technology and economic growth in Turkey during the periodfrom 1980 to 2006. In this section, multivariate cointegration and error correction-augmentedGranger causality tests, as well as the vector error correction model system and regressionanalyses are employed.According to the results of the cointegration tests, economic growth is positivelyeffected by knowledge in the long run; however the positive effect of the knowledge on theeconomic growth is lower than those of the other product factors. In addition, the results ofcausality tests show that there is bi-directional causality between economic growth andknowledge in Turkey.The results of the vector error correction model show that the investments inknowledge communication technology have a positive effect on economic growth. Inconclusion, the study proved the hypothesis that ?knowledge positively affects the economicgrowth? for Turkey.