İslam hukuku açısından şans oyunları ve piyango
In the point of viev of Islamic law lottory
- Tez No: 239032
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BAKTIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Çalısmamızda ?slam Hukuku açısından günümüzdeki kumar çesitlerini elealdık. Çalısma bir giris ve iki bölümden olustu. Giriste helal ve haram kavramlarıüzerinde durularak ?slam'daki helal ve haramı belirleyen etkenler ortaya kondu.Birinci bölümde Kumar kavramı tarif edilerek Kur'ân, sünnet ve ?slam Hukukuaçısından değerlendirildi ve kumarın haram kılınmasındaki etkenlere ulasılmayaçalısıldı?kinci bölümde günümüzde kumarla iliskilendirilebilecek uygulamalar?slam'daki kumar yasağı çerçevesinde değerlendirilerek hüküm verilmeye çalısıldı.Özellikle piyango üzerinde durularak, günümüzde büyük kitlelere hitap eden buuygulamanın tarifi, tarihi seyri ve günümüzdeki uygulama sekli üzerinde durularak?slam Hukuku açısından yeri belirlenmeye çalısıldı.Son olarak kumarın ferdi ve içtimai açıdan bir değerlendirmesi yapılmayaçalısıldı.Sonuçta ise, ulastığımız kanaatler belirtildi.
Özet (Çeviri)
We studied the types at gambling now a days in the point of viev of islamic lawin our studies. The study consisted of one main and 2 chapters. ?n main port by talkingabout lawfull and anlawfull terms the efects determines lawfull and lawfull in ?slamoccured.?n first chapter the term gambling explained in Quran, Sunnah and ?slamicLaw?s point of viev and we tried to reach the effects why gambling have ordered asunlawfull.?n secand chapter we tried to come to a decision by comparing applications oftoday?s gambling and the forbit of gambling in ?slam. Especially National Lottary wasexamined and we tried to determine its position on ?slamic laws by studying theexplanation historical development and today?s application of this widespreadorganisation.As a conclution eveluation of gambling is held on social and personel point ofview.?n concluation, the ideas we found are determined.