Seçilmiş ülkelerde dış ticaretin faktör yoğunlukları üzerindeki etkisi
Effects of foreign trade in factor intensity in selected countries
  1. Tez No: 239040
  2. Yazar: ERCÜMENT ESEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT KÜÇÜKÇİFÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu tez çalışmasında, üretim sürecinde ithal girdi kullanımı dahil edilerek, dış ticaretin sektörel emek yoğunlukları üzerindeki etkisi incelenmiştir. Hesaplamalar Reidel (1975) tarafından önerilen yönteme göre yapılmış; önce yurtiçi nihai ve ara girdi üretimi için gerekli emek miktarları, ardından bir birim üretimde ihtiyaç duyulan ithal girdi talebini karşılamaya yönelik dövizin kazanılması için gerekli emek miktarı hesaplanmıştır. Bunlara ek olarak, gerçekleştirilen bir birimlik ihracat artışının, tıpkı bir çarpan etkisi yaratarak, üretimin her aşamasında yeni ithal talebi ve buna bağlı olarak döviz gereksinimi yaratacağı da göz önüne alınarak bu durum hesaplamalara dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study effects of foreign trade, including imported input to the production process, on sector based labor intensities are analysed. Calculations follow the method set out by Reidel (1975); primarily amount of labor required for domestic final and intermediate goods and then labor required to earn the foreign exchange necessary to cover the imported inputs required for marginal production have been calculated. Additionally, keeping in mind that marginal increase in exports will, similar to a multiplier effect, would create new import demand and thus foreign exchange requirements, this condition has been included in the calculations.