İki teknolojik gelişim politikasının karşılaştırılması: Teknoloji transferi teşvikine karşılık arge çalışmaları desteği
Comparison of two technological development policy: Technology transfer to support r&d studies
  1. Tez No: 239039
  2. Yazar: ASLIHAN GÜLŞEN CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BENAN ZEKİ ORBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, oyun kuramsal bir yöntemle Cournot rekabeti yapan biri yabancı diğeri yerel olan iki firmanın oluşturduğu yerel piyasada, doğrusal talep fonksiyonu altında yerel firmanın teknolojik gelişimini destekleyen iki farklı politikanın karşılaştırılması yapılmıştır. Politikalar, Teknoloji Transferini teşvik etmek ve ARGE çalışmalarını desteklemek şeklindedir. Teknoloji Transferi, yabancı firmanın üstün teknolojisini yerel firmaya aktarmasıdır ve çalışmada bu politikanın seçiminde teşvik edici rol üstlenen yabancı firmaya uygulanacak ithalat vergi oranı araştırılmıştır. ARGE tarafında ise, yerel firmanın ARGE çalışmalarına destek sağlayacak devletin yerel firmaya sağladığı sübvansiyon miktarı araştırılmıştır. Her iki politikanın, ülke refahı, tüketici rantı ve piyasa fiyatlarına olan etkisi incelenmiş, sonuçlar karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak, devletin her iki politika seçiminde de daha karlı olacağı durumlar olduğu tespit edilmiş ve bu durumlar için oyunun çözümleri belirlenmiştir. Devlet, yerel firmanın marjinal maliyetlerinin düşük olduğu durumda ARGE çalışmalarını destekleme politikasını seçer, marjinal maliyetlerin yüksek olduğu durumlarda teknoloji transferi politikasını seçer.
Özet (Çeviri)
In this study, two different policies which support local firm?s technological development are compared by a game theoretical approach with Cournot competition under linear demand in a local market with two firms which are one of the foreign other local firms. These policies are inducing technology transfer and supporting R&D . If firms are engaged technology transfer , the foreign firm which has a superior technology transfers its technology to local firm. Import taxes are used as a policy tool to encourage technology transfer. On the other hand, local government subsidies its firm for its R&D expenditures. We analyzed the condition under which one of these two policies is prefered by the local government. As a result, for the specific case the state's election policy in both cases is found to be more profitable than the other and these cases have been set for the game's solution.State selects ARGE if the local firm?s marginal costs are low and selects technology transfer if marginal costs are high