İletişim teknolojileri ve e-ticaret
The communication technology and the economic applications
- Tez No: 239056
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Globallesen dünya içerisinde teknolojik alanda yasanan gelismeler, iletisimsektörünün de ilerlemesini sağlamıstır. ?letisim, kısaca her tür etkilesimdir. Söz konusuetkilesim, gelisime paralel olarak iletisimi çesitlendirmistir.Teknoloji alanındaki gelismeler ekonomiyi de canlandırmıstır. Zaman zamanteknolojinin kendisi ekonomiye direk ev sahipliği yapmıstır. E- ticarette olduğu gibi.?letisim teknolojileri içerisinde yer alan bilgisayarlı iletisim ve buna bağlı olarak hayatbulan internet bugün artık ? masa basındaki küçük dünyadır.? Yakın gelecekte bu sistemsayesinde ise gitmek bir diğer odaya gitmek kadar yakın olacak. Saniyeler içinde,oturduğumuz yerden alısveris yapabilmemiz, dünyadan ve Türkiye'den haberlere ulasmamızve daha birçok uygulama internet dediğimiz teknoloji ile mümkün.Dünya genelinde bu teknoloji harikasının kullanım oranı ülkeler arasında farklılıkgöstermektedir. Gelismis ülkelerin internet kullanım oranı yüksektir. Buna karsılık gerikalmıs ülkelerde bu oran düsüktür. Türkiye ise gelismekte olan ülkeler grubunda yeralmaktadır. Ve her geçen gün internet kullanma oranı artmaktadır. Türkiye'de internetinkullanımı ve buna bağlı bir takım niteliklerin incelendiği bir uygulama çalısması daincelemede yer almaktadır.Teknolojik gelisim insan hayatını süphesiz derinden etkilemekte hatta değistirmektedir. ?nsanvar oldukça bu değisim devam edecektir.
Özet (Çeviri)
Technological developments in globalizing world also provided improvements incommunication sector. Briefly, communication is every kind of interaction. Mentionedinteraction diversified communication parallel to development.Development of technology also refreshed economy. Occasionally, as seen in e-trade,technology has been a host for economy directly.Computerized communication, which is located in communication technology,internet, depending on computerized communication, are nowadays called ?little world at thetable.? At near future, going to work will be as easy as going to other room of your houseowing to this system. Shopping on your chair, reaching Turkey and world news and a lot ofpractical execution is possible with internet technology.Utilization ratio of this technology wonder all over the world is different between countries.Internet utilization ratio is extremely high in developed countries. However, this ratio is reallylow in least developed countries. Turkey is located in developing countries and internetutilization ratio is increasing day by day. There is also a practical research, in which internetutilization in Turkey and other facts in that way are observed, inside this study. Of course,technological improvement deeply affects human life even alters. This alteration goes on aslong as mankind exists