Türkiye ve Abd ticaretinin faktör donatımı teorisi çerçevesinde incelenmesi
The prediction of Turkey?s and Usa?s trade in the light of factor endowment theory
  1. Tez No: 239057
  2. Yazar: ABDULKADİR DURSUNOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. S. MUSTAFA ERSUNGUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalısmanın amacı, Türkiye ile ABD arasındaki dıs ticari iliskilerin faktör donatımıteorisine uygunluğunu ortaya koymaktırModern anlamda uluslararası ticaretin ilk izahını Adam Smith yapmıstır. Daha sonra,Ricardo bu görüsü genisleterek karsılastırmalı üstünlük teorisini ortaya atmıstır. Uzun yıllarhakim olan bu görüs daha sonra Heckscher ve Ohlin tarafından gelistirilerek faktör donatımıteorisine çevrilmistir. Dıs ticarette faktör donatımı teorisinin ölçümünde bir çok endekskullanılmaktadır. Bunlar arasında, Baldwin endeksi en yaygın olanlardan birisidir. Budoğrultuda çalısmada, Türkiye `nin ABD ile olan dıs ticaretinin faktör donatımı teorisi' neuygun olup olmadığı Baldwin endeksi ile test edilmistir. Çalısmanın teorik kısmındakarsılastırmalı üstünlük ve faktör donatımı teorisinin kuramı verilmis, daha sonra Türkiye' nin1980-2004 dönemindeki dıs ticaret iliskilerine göz atılarak isgücü ve sermaye stoğuincelenerek ABD ve Türkiye' nin dıs ticaretinin yapısı ortaya konulmağa çalısılmıstır.Sonuç olarak, ele alınan dönemde Türkiye ? ABD dıs ticaretini faktör donatımıteorisine göre açıklamanın mümkün olmadığı gözlenmistir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to explore the convenience of foreign trade relations ofTurkey and USA with factor endowment theory.First modern explanation of international trade is made by Adam Smith. Ricardo, then,has put out the theory of comparative advantage by widining this idea. This idea,surrounding long years, was taken hand and empowered with another direction by Heckscherand Ohlin. This direction is factor endowment theory. There are some indexes that measurethe foreign trade direction based of factor endowment theory. The more commonly acceptedand used index is Baldwin index.Parallel to that, convenience of trade of Turkey with USA with factor endowmenttheory is tested by Baldwin index. By this aim, firstly, in theoric part, the logic ofcomparative advantage and factor endowment theory has been given, and then, by looking atthe foreign trade relations, by predicting labor and capital stock of Turkey of the term of1980-2004, the structure of foreign trade of Turkey and USA is tried to be put around.Finally, within the term mentioned, it is observed that it is not possible to explain the foreign trade of Turkeywith USA to factor endowment theory.