Transfer fiyatlaması ve Türk vergi sistemi yönünden değerlendirilmesi
Transfer pricing and its evaluation about Turkish tax system
  1. Tez No: 120461
  2. Yazar: H. GÖKHAN GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. F. RIFAT ORTAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Günümüzde dünya ticaretinin yarıdan fazlası aynı gruba mensup firmalar arasında gerçekleşmektedir. Bu durum şirketlerin uyguladıkları transfer fiyatlamasını önemli bir etken olarak karşımıza çıkarmaktadır. Transfer fiyatlamasının firmalar ve vergi idaresi açısından bu önemi, uluslar arası işbirliği gerektirmektedir. Bu işbirliğinin en önemlisi, 1979 yılında yazılan bir raporla başlayan OECD' nin çalışmalarıdır. Günümüzde Transfer Fiyatlaması konusunda öncü durunda olan A.B.D. de dahil olmak üzere belli başlı bütün ülkeler, OECD rehberini esas almakta, söz konusu rehberle çelişmeyen düzenlemeler yapmaktadırlar. Ayrıca ülkeler kendi aralarında da daha dar kapsamlı çalışmalar yapmaktadırlar. Bu çalışmalar sonucunda ülkeler OECD' nin uluslar arası vergi kurallarına uymaya ve bunları izlemeye karar vermektedirler. Transfer fiyatlaması konusunda uluslar arası birliğe şiddetle ihtiyaç duyulmaktadır. Bu gereksinimide bir ölçüde OECD'nin giderdiği ve bu yönde bir misyon üstlendiği ve tutarlı politikalar geliştirdiği gözlenmektedir. Son yıllarda geliştirilen ve ülkeler arasında ki dayanışma ile hızla yaygınlaşan peşin fiyatlandırma anlaşmaları, transfer fiyatlandırma konusunda ki son çağdaş uygulamadır. Gelişmelerin gösterdiği üzere, gelecekte uluslar arası düzenlemelerin hemen hemen tüm ülkeler için bağlayıcı nitelik taşıyacağını, olayın tek devletin karar mekanizmasında değerlendirilir olmaktan çıkacağını, devletler arası anlaşmalarla değerlendirileceğini ve sorunların bu çerçevede çözümleneceğini söylemek yanlış olmaz. Dünyada bu tür çalışmalar varken eğilimler merkezileşmeye doğru yönelmişken Türkiye de ise henüz bu konuda özel bir düzenleme yapılmamıştır. Bu konu vergi yasaları dışında da her hangi bir şekilde 128düzenlenmemiştir. Bu hususda karşılaşılan olay ve sorunlara vergi kanunlarındaki genel hükümler uygulanmaktadır. Ülkemizde de OECD'nin model çalışmalarına dönük bir düzenlemenin kaçınalmaz olacağı özellikle Avrupa Birliği aday ülke konumunda dahada elzem olacağını düşünmekteyiz. SUMMARY Today, more than half of the world trade is made between the firms which belong to the same group. That situation causes the transfer prizing of the firms to be an important factor. The countries and must have to be in relation because of the importance transfer pricing. The most effective one of these relations is the works of OECD that started in 1979. The leader of transfer pricing ABD, and other developed countries obey the OECD guide book and make their arrangements proper to that guide book. Those countries organize meetings and reach the result that they have to follow international tax rules of OECD. It is a necessity the international agreement in the transfer prizing and necessity mostly removed by the OECD. It can be seen that cash prizing convention is the last modern application about transfer prizing topic. As the developments show us, in the future international arrangements will include nearly all the countries and the decisions will not be taken by only one country. If Turkey is evaluated about this situation, we can not see any special arrangements. There is nothing more than some tax laws. If we think Turkey as a candidate of EU, it must be an obligation to make arrangements about OECD's works. 129 ^130*5^.^^
Özet (Çeviri)
düzenlenmemiştir. Bu hususda karşılaşılan olay ve sorunlara vergi kanunlarındaki genel hükümler uygulanmaktadır. Ülkemizde de OECD'nin model çalışmalarına dönük bir düzenlemenin kaçınalmaz olacağı özellikle Avrupa Birliği aday ülke konumunda dahada elzem olacağını düşünmekteyiz. SUMMARY Today, more than half of the world trade is made between the firms which belong to the same group. That situation causes the transfer prizing of the firms to be an important factor. The countries and must have to be in relation because of the importance transfer pricing. The most effective one of these relations is the works of OECD that started in 1979. The leader of transfer pricing ABD, and other developed countries obey the OECD guide book and make their arrangements proper to that guide book. Those countries organize meetings and reach the result that they have to follow international tax rules of OECD. It is a necessity the international agreement in the transfer prizing and necessity mostly removed by the OECD. It can be seen that cash prizing convention is the last modern application about transfer prizing topic. As the developments show us, in the future international arrangements will include nearly all the countries and the decisions will not be taken by only one country. If Turkey is evaluated about this situation, we can not see any special arrangements. There is nothing more than some tax laws. If we think Turkey as a candidate of EU, it must be an obligation to make arrangements about OECD's works. 129 ^130*5^.^^