Discovering one's identity in Bernard Shaw's Pygmalion and Arnold Wesker's Roots
Bernard Shaw'un Pygmalion ve Arnold Wesker'ın Roots oyunlarıdaki kişinin kimliğini bulması
- Tez No: 239067
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVAT ÇAPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
1914 yılında Bernard Shaw tarafından yazılan Pygmalion ve 1959 yılında Arnold Wesker tarafından yazılan Roots baş kahramanların farklı şekillerde öğrenme sürecini elealır. Pygmalion oyununun baş karakteri Liza, çiçek satan bir işçi sınıfı kızıdır ve bir gün, fonetik alanında uzman olan ve insanları lehçelerine göre ayırtmekte başarılı olan Profesör Higgins ile karşılaşır. Liza`nın Profesör Higgins ile tesadüfen karşılaşması onun öğrenme sürecinin başlamasıdır.Aynı şekilde, Roots oyununun baş karakteri Beatie de bir işçi sınıfı kızıdır ve onun öğrenme süreci de Beatie`nin ailesi ile birlikte yaşarken duymadığı düşüncelere sahip olan erkek arkadaşı Ronnie ile başlar. Roots, Beatie Bryant`ın Ronnie`ye takıntılı olan eğitimsiz işçi sınıfı bir bayandan, kendini ifade edebilen bir bayana dönüşmesi ve çağının mücadeleleri üzerine odaklanır.
Özet (Çeviri)
Pgymalion written by Bernard Shaw in 1914 and Roots written by Arnold Wesker in 1959 mainly deal with the learning processes of the protagonists in different ways. The main character of Pgymalion, Liza is a working class girl selling flowers and one day, she meets Professor Higgins who is an expert in phonetics and very good at distinguishing people according to their dialects. Liza`s meeting Professor Higgins by chance is the beginning of her learning process.In the same way, the main character of Roots, Beatie is a working class girl and her learning process starts with her boyfriend Ronnie who has ideas which Beatie has not heard of while she is living with her family. Roots focuses on Beatie Bryant as she changes from an uneducated working-class woman obsessed with Ronnie, her unseen liberal boyfriend, to a woman who can express herself and the struggles of her time.