The impact of knowledge management capabilities on new product development and company performance (an application of structural equation modeling - sem)
Bilgi yönetimi yetkinliklerinin yeni ürün geliştirme ve şirket performansına etkisi - bir yapısal eşitlik modelleme çalışması
- Tez No: 239068
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. ATİLLA ÖNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 370
Özet
Bilgi yönetimi işletmeler için yönetilmesi gereken bir meydan okuma olduğu kadar rekabet avantajı sağlama adına da büyük bir potansiyeldir. Yöneticiler, bilgi bazlı varlıklarını nasıl daha iyi ölçüp yönetebileceklerini bilmek isterler.Bu tez, bilgi yönetimi kolaylaştırıcıları, bilgi yaratma süreci, yeni ürün geliştirme yetkinliği ve algılanan şirket performansı arasındaki ilişkileri ortaya koyan teorik bir modelin oluşturulması ve yapısal eşitlik modelleme yöntemi ile analiz edilmesini içermektedir. Çalışmada, bilgi yaratma modelini baz alan bilginin süreç odaklı perspektifi geliştirilmekte ve literatürde yer alan bir modele, iş stratejileri ve pazar dinamikleri de eklenerek daha kapsamlı yeni bir model oluşturulmaktadır.Araştırma, Türkiye'deki Bilişim Teknolojileri şirketlerine dönük olarak hazırlanan bir anket ile yapılmış, 93 farklı firmadan 294 kişinin katılımı sağlanmıştır. SPSS programı ile temel ve karmaşık tanımlayıcı istatistikler, ve faktör analizi, AMOS programı ile doğrulayıcı faktör analizi ve yapısal eşitlik modelleme analizi yapılarak değişkenler arasındaki ilişkiler incelenmiştir.Analiz sonuçlarına göre pazar dinamikleri, iş stratejileri, bilgi yönetimi kolaylaştırıcıları, bilgi yaratma süreci, yeni ürün geliştirme yetkinliği ve algılanan şirket performansı arasında anlamlı ilişkiler olduğu görülmüştür. Pazar dinamikleri üç factor ile ölçülmektedir. Bunlardan dinamizm öğrenme ile, rekabet yoğunluğu iş stratejileri ile, ve ürün belirsizliği sosyalleşme ile ilişki içindedir. İş stratejileri, tüm değişkenler grubu içinde en az bir factor ile ilişki içindedir. Bilgi yönetimi kolaylaştırıcılarından öğrenme ve bilgi teknolojileri, bilgi yaratma sürecinin dört kavramını da etkilemektedir. Bu dört süreçten kombinasyon, yeni ürün geliştirme yetkinliği ile, yeni ürün geliştirme yetkinliği de algılanan şirket performansının her iki faktörü, finansal performans ve kalitatif performans ile anlamlı ilişki taşımaktadır. Ulaşılan sonuç akademik çalışmalar ile daha da iyileştirilebilecek bir model olduğu kadar, iş dünyasında yöneticilerin de kullanabileceği bir araç olarak ortaya çıkmaktadır. Bu model ile yöneticilerin, şirketlerin kısıtlı kaynakları da dikkate alınarak, hangi bilgi yönetimi kolaylaştırıcılarına ve bilgi yaratma süreçlerine odaklanacaklarını belirleyecek stratejiler geliştirmeleri daha kolay olacaktır.
Özet (Çeviri)
Managing knowledge is a critical challenge for organizations while it is a major potential for gaining competitive advantage. Managers want to understand how to manage and measure their knowledge based assets better. This empirical study confirms and improves a framework which proposes a link between knowledge management enablers (KME) and knowledge creation process (KCP). The present model introduces improvements on the process-oriented perspective of knowledge by using the knowledge creation model and a framework reported in the literature by adding business strategies (BS) and market dynamism (MD) to the model. As an inter-mediator, new product development (NPD) is accepted.Ten enablers are used in the study: collaboration, trust, learning, participating in boundary spanning structures, direction and performance information, centralization, formalization, t-shaped skills, IT support, and IT quality. KCP has four factors of socialization, externalization, combination, and internalization. KME and KCP found to have an impact on perceived company performance (PCP) through new product development capabilities (NPDC).The questionnaire is applied to IT sector in Turkey and 294 responses from 93 different companies are collected. Then data is evaluated in SPSS and AMOS for structural equation modeling. The findings confirmed the proposed relationships. SEM analysis enabled to observe new relationships that are non-linear, like Business Strategies have impact on KME, socialization, NPDC and financial performance. Learning and IT have impact on all four factors of KCP. Mutual trust has relationships with NPDC and qualitative performance in addition to socialization and externalization. Formalization has a negative impact on externalization.This research provides a SEM model that both the confirmed and the simplified model can be referred by academicians. Concerning the limited resources for any company, the proposed model enables managers a tool that can be used for seeking sound strategies to manage which enablers and knowledge creation modes they should focus on.