Identity and violence in Richard Wright's Native Son and Black Boy
Richard Wright'ın Native Son ve The Black Boy romanlarında kimlik ve şiddet
- Tez No: 672415
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKİ EDİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, American Culture and Literature, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Çağlar boyunca Edebiyat, insanın hayatta kalma mücadelesini ifade etmek için her zaman etkili bir faktör olan bir dizi kültürel ve tarihi eser olarak tanımlanmıştır. Afrika - Amerikan edebiyatı, beyaz toplumda siyahi insanlara zarar veren çeşitli konuları ele almıştır. Literatür her zaman beyaz egemen toplumda bir Siyah Amerikalı olmanın anlamı gibi ana problemleri vurgulamaktadır. Edebi eserler, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Siyahlara uzun süredir reddedilen özgürlük ve eşitlik gibi Afrika-Amerikan edebiyatındaki ana konuları incelemiştir. Afrika-Amerikan kültürü, ırkçılık, eşitlik ve kölelik Afrika-Amerikan edebiyatının ana temaları olmuştur. Afrikalı Amerikalı yazarlar, edebi yazıları aracılığıyla canlı bir şekilde topluluklarının engellerini tasvir ettiler. Richard Wright, her iki romanı Native Son ve Black Boy ile ünlüdür ve Afro-Amerikalıların devam eden meselelerini açıklamakla meşgul olan üretken modern yazarlardan biridir. Wright, bu iki romanda, Siyah'ın Kimliği olan beyaz egemen Amerikan toplumunda ve her iki romanda da ana sorunla ilgileniyor. Wright, Amerikalıların siyahların baskısını nasıl kurduğu, ezilenler için nasıl bir insanlık trajedisi yarattığı konusunu vurgulamak için karakterizasyonu ve sembolizmi kullandı. Irk ve şiddet arasındaki ilişkinin romanlar aracılığıyla nasıl yıkım ürettiğini incelemeye çalışıyor. Romanlarındaki ana karakterler, beyaz toplumda bir birey olarak kimliklerini elde etmek için mücadele ediyorlar. Günlük yaşamlarındaki zor durumlarından dolayı birbirlerine şiddet uyguluyorlar. Bu tez, Richard Wright'ın her iki romanında da kimlik ve şiddetin nasıl sunulduğunu incelemeyi amaçlamaktadır. Her romandaki şiddetin ana kaynağını ve ana nedenlerini keşfetmek derinden kontrol edilmiştir. Dahası, her iki romanda da karakterlerin yaşamlarında şiddetin ardından keşfedildi. Son olarak, her iki romanda da her iki kavram aracılığıyla da ırkçılığın hafifletme süreci ve etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout the ages, Literature has been described as a series of cultural and historical works that have always been an effective factor to express the human struggle to survive. African – American literature has handled several issues that hurt black people in white society. Always, the literature has emphasized the main problems like black's case in the white dominate society. The literary works have examined the main issues in African –American literature such as liberty and fairness long refused to African – Americans in the United States of America. African American culture, racism, equality, and slavery are the main themes in African –American literature. African American writers, through their literary writings vibrantly have portrayed the handicaps of their community. Richard Wright is well-known by his both novels Native Son and Black Boy. Wright is one of the productive modern writers who is preoccupied with explaining the ongoing issues of Afro- Americans. In these two novels,Wright deals with the white-dominated American society's main problem Black's Identity. Wright has used portrayal and allegory to emphasize his theme of how American established coercion of African –Americans, created a human tragedy for those persecuted. He tries to examine how the relationship between race and violence produces destruction through novels. The chief characters in his novels struggle to obtain their identity as an individual in the white society. They use violence against each other because of their difficult situations in their daily lives. This thesis aims to examine how identity and violence have been presented in both of his novels. Discovering the core source and the main causes of violence in each novel has been deeply checked. Moreover, the aftermath of violence on the lives of the protagonists has been discovered in both novels. Finally, the alleviate process and the effect of racism through both of the concepts in both of the novels have been investigated.