Türk şiirinde gül kavramının işleniş tarzlarının incelenmesi
The study of the concept of ?rose? and its usage in turkish poetry
  1. Tez No: 239127
  2. Yazar: NURHAN VARLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEKİR ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
?Türk Şiirinde Gül Kavramının İşleniş Tarzlarının İncelenmesi? başlıklı çalışmamızda Türk şiirinin farklıdönemlerinden seçilen şairlerin eserleri incelenmiş ve bu şiirlerde kullanılan ?gül? kavramının nasıl işlendiği ve hangi benzetmelerde kullanıldığı ele alınmıştır. Kavramın işleniş tarzlarının incelenmesinde Türk şiirinin dönemleri esas alınmıştır. Bu dönemler için kaynak eserler belirlenmiş ve kaynak taraması metodu uygulanmıştır. Dönemlere göre gül kavramının kullanımı alt başlıklar halinde verilmiştir. İşleniş tarzları için örnek teşkil eden şiirler bu başlıklara uygun olarak tasnif edilmiştir. Çalışmada gül kavramının yüzyıllara rağmen fazla değişikliğe uğramadan şiirlerde işlenen önemli bir kavram olduğu görülmüştür. Bazı işleniş tarzlarından örnekler oldukça fazla iken, bazıları ise bir veya birkaç örnekle sınırlı kalmıştır. Çalışmanın amacı bir çiçeğin kültürümüze ne kadar derin izler bıraktığını belirleyebilmektir. Gerçekten de gül, milli kültürümüzde asırlara meydan okumuş, nesilden nesile aktarılan efsanelerin başkahramanı olmuş ve değeri kendisini aşan bir çiçek haline gelmiştir. Türk şiirinin geçirdiği değişimlere rağmen gül kavramının kullanımı çok fazla değişmemiştir. Bu ise kültürel aktarımın en belirgin göstergesidir. Kavramın incelenmesi ile toplum hayatında önemli bir yer tutan düşünce yapısının da anlaşılması mümkün olmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study titled ?The study of the concept of ?rose? and its usage in Turkish Poetry?, the subjects related with the concept of ?gül / rose?, its usage in Turkish Poetry and similes made by Turkish poets from different periods of poetry, are dealt with. The analysis of the methods of the concept usage is based on Different Periods of Turkish Poetry. Reference Works were determined for different periods and reference scan method was applied. The usages of ?rose/gül? for different periods were given under the subtitles. Reference poems for different usage forms of the concept ?gül? were appropriately classified under the subtitles. In the study it is realized that the ?rose/gül?,which has been used in poems with little or no change for ages, is an important concept in Türkish Poetry. While there are too many examples for some types of usages, the exmaples are limited for the others. The purpose of this study is to determine the deep effect of a kind of flower on our culture. Indeed, the concept ?rose? has been in existence in our culture, it has been the main heroic character in our legends and has had an extraordinary value for centuries. The use of the ?rose? hasn?t changed much in spite of the changing nature of Turkish poetry. This is the clearest evidence of cultural transfer. The analysis of the concept facilitates the understanding of the social mind frame.