Büyük ölçekli işletmelerde örgüt kültürü ve liderlik anlayışının verimlilik üzerindeki etkileri: Bir çağrı merkezi örnek uygulaması
Organisation culture at big scale company and effect of leadership approach over productivity: An example application on a call center
- Tez No: 239156
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN EKEN, YRD. DOÇ. DR. DİNA ÇAKMUR YILDIRTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İstatistik, İşletme, Economics, Statistics, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Günümüzde işletmelerin başarılarını önemli ölçüde etkileyen üç faktör ön plana çıkmaktadır: Liderlik, Örgüt Kültürü ve Verimlilik. Bu çalışmanın amacı; liderlik, örgüt kültürü ve verimlilik kavramlarının üçünü bir arada ele alarak liderlik tarzları anlayışı ve örgüt kültürü arasındaki ilişkiyi ve bu ilişkinin verimlilik üzerine etkilerini incelemektir.Çalışmanın birinci bölümünde, örgüt ve örgüt kültür kavramının açıklanmasına ayrılmış olup, örgüt kültürünün genel olarak tanımlanması yapılmış, özellikleri, unsurları belirtilmiş, kültürü oluşturan öğeler tek tek incelenmiş ve kültür çeşitlerinden bahsedilmiştir.İkinci bölümde, liderlik ile ilgili tanımlar, liderliğin oluşumu ve tarihteki gelişimi liderlik fonksiyonları, lider ve yönetici arasındaki farklar, klasik ve modern liderlik kuramları ele alınmıştır.Üçüncü bölümde, verimlilik kavramı, verimlilik türler, verimliliğin nasıl ölçüldüğü, verimlilik yaklaşımları açıklanmıştır. Bunun yanı sıra Liderlik anlayışının ve örgüt kültürünün verimlilikle olan ilişkisi ayrı ayrı incelenmiştir.Son olarak dördüncü bölümde, konu ile ilgili durum tespiti yapmaya yönelik tanımlayıcı bir araştırmaya yer verilmiştir. Araştırmanın amacı; Büyük ölçekli işletmelerde uygulanan liderlik yaklaşımları ve örgüt kültürü ile çalışanların verimliliği arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu bağlamda İstanbul ilinde faaliyet gösteren büyük ölçekli bir çağrı merkezinde çalışanlara araştırmanın amacına yönelik oluşturulmuş anket yapılmış ve elde edilen veriler SPSS 17,0 inc (Statistical Package for the Social Sciences) programı yardımıyla değerlendirilmiş ve çıkan sonuçlar konuyla bağlantılı bir biçimde yorumlanmıştır. İşletmedeki yöneticilerin liderlik tarzı ve işletmedeki örgüt kültürünün verimlilik üzerindeki etkileri bakımından değerlendirilmiştir. Liderlik tarzlarının ve örgüt kültürünün verimlilik üzerindeki etkilerini ele aldığımızda pozitif yönde etkilediği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, the success of our business significantly affect the three factors come to the fore: Leadership, Organizational Culture and Productivity. The purpose of this study, leadership, organization culture and the concept of efficiency in one of the three styles of leadership and organization to tackle the relationship between culture and to examine the impact on the efficiency of this relationship.Work in the first section, the concept of cultural organizations and organizations dedicated to open, and the culture of organizations in general, for the definition, characteristics, elements specified, culture creates the individual items were examined and were talking about the kind of culture.The second section, definitions related to leadership, leadership development in the history of the formation and leadership functions, the differences between leaders and managers, classical and modern theories of leadership are discussed.In the third section, the concept of efficiency, productivity species, how productivity is measured, the efficiency approaches are described. Leadership and organizations, as well as understanding the relationship with the efficiency of culture were examined separately.Finally in the fourth section, topics determined to make the case for an identification has been given to research. The purpose of the survey, large-scale businesses and organizations in the implementation of the leadership culture and to examine the relationship between employees' productivity. In this context, the Istanbul province operates a large call center employees in the research on the objectives established for the survey was done and the data obtained inc SPSS 17.0 (Statistical Package for the Social Sciences) with the help of the program was evaluated and the results linked to the subject in a way that is interpreted. Leadership style and business manager of the business culture of the organization was evaluated in terms of its impact on productivity. Leadership styles and discuss the impact on the efficiency of organization culture that has been put in place to positively affect.