Foreign direct investment in Turkey: A sector based empirical analysis
Türkiye'de duğrudan dış yatırım: Sektör bazında ampirik bir inceleme
  1. Tez No: 239170
  2. Yazar: NECİP SAYGIN SUNGUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇAĞATAY AKARÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Son yirmi yılda yasanan yerel ve küresel gelismeler, Türkiye'nin ekonomik çevresinindeğisme ve gelismesinde önemli bir rol oynamıstır. 1963 yılında imzalanan ve TürkAvrupa Birliği adaylık rüyasının baslangıcı olan Ankara antlasması, bu bağlamda birkıvılcım noktası olusturmus ve değisimlerin baslamasına ön ayak olmustur. TürkEkonomik sisteminin en önemli dayanaklarından bir tanesi çesitli sekil ve programlar ileTürkiye'ye akan doğrudan dıs yatırım hareketleridir. Akademik aratırmaların önemli birkonusu olan yatırım hareketleri; ?Türkiye'de doğrudan dıs yatırım sekilleri? , ?Türkiye'de doğrudan dıs yatırımın ekonomik büyümeye etkileri?, ?Doğrudan dısyatırımın arttırılması için iyilestirme yöntemleri? gibi arastırma konularına hayatvermistir. Her ne kadar yukarıdaki konular birer küçük cümle gibi gözüksedetemellerinde öenmli arastırma kaynakları barındırmaktadır. Bu tezde yapılmak istenen buarastırmalara bir nebze katkıda bulunmak amacıyla bu doprudan dıs yatırımhareketlerinin büyümeye olan katkısının önemli sektörel kırılımlar üzerinden ölçmektir.Burda vurgu ampirik verilere dayandırılmaya çalısılmıs son kısımda ise TürkiyeninAvrupa birliği süreci açısından dıs yatırım hareketliliği özetlenmeye çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
During the last two decades it is certain that with the recent developments in the localpolicies and the global determinants related with Turkish and world politics andeconomics, has given a significant change in the economical framework of Turkey. It iscertain that even the start of our European dream in 1963 with the signing of the Ankaratreaty to be a part of the European family (which we always have seen ourselves a part of) had been an ignition point for Turkish policies for certain economic development. Oneof the main pillars that the Turkish economy stands on can be counted as the foreigndirect investment schemes that flow through certain programs both from public andprivate sector. These FDI schemes have been a discussion point both in academic worldand also in the business sector seeking the answers to the questions; What is the FDIstructure in Turkey?, Does it contribute to growth or Is it just an urban legend and lastlywhat kind of constraints do we have for FDI and what are the possible remedies for abetter and more stable inflow of FDI? Although the above questions seem to be just a fewsentences, in it unfortunately a huge issue exist to fully comprehend the situation. In thisthesis thus, I am going to focus on mainly a piece of the big cake which I will look for thepossible relationship of FDI inflows through the Turkish economy with the Turkishgrowth and derive a possible correlation (if there is any). Here the statement will be onempirical evidence and in the conclusion part I will try to sum up by trying also to say afew sentences on the constraint and remedies part in our way to the EU membership.