The effects of women changing roles in the society on their decision-making styles, a study on packaged food and beverages sector
Kadının toplumda değişen rollerinin paketli yiyecek ve içecek alışverişlerinde sergilediği karar verme stillerine etkisi
- Tez No: 239171
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVA YALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez çalışması, ailede alışverişten birincil derecede sorumlu olan kadınları ön plana getirerek; toplumda değişen ve evrimleşen rollerinin, paketli gıda ve içecek alışverişlerinde sergilemiş oldukları karar verme stillerini hangi yönlerden etkilediğini ortaya çıkarmayı ve literatürde bu alandaki boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır.Örnekleme dahil edilen ve farklılaşan demografik profillere sahip olan kadın gruplarının birbirinden ayrılan karar verme stillerini ortaya çıkarmak amacıyla; Sproles ve Kendall (1986) tarafından oluşturulan Tüketici Stilleri Envanteri'ne dayanarak, Bauer vd. tarafından tekrar gözden geçirilmiş ve bir modele oturtulmuş, Tüketici Karar Verme Stilleri Envanteri uygulanmıştır. Hipotez aşamasında sunulan modele dahil edilmiş olan, yedi farklı karar verme stilinden, Fiyat/Değer Bilinci dışında kalan altı tane karar verme stilinin geçerliliği uygulanan Faktör Analizi sonucunda kanıtlanmıştır.Çok değişkenli Lojistik Regresyon Analizi, evlilik ve çalışma durumu, eğitim durumu, çocuk sahipliği ve yaş aralığı gibi, birbirini karşılıklı olarak dışarıda bırakan demografik profil alt gruplarına ait kadınların alışveriş öncesinde ve/veya sırasında sergilemiş oldukları karar verme stilleri arasında farklılık olduğunu ortaya koymuştur.İleriye yönelik araştırma önerileri tez çalışmasının Sonuç ve Öneriler kısmında sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims at fulfilling the gap in the literature by taking women, as main buying agents in family purchases, to the main scene and analyzing the effects of rapidly evolving women?s roles to their decision making styles, from a packaged food and beverages shopping perspective.Consumer Decision Making Styles Inventory developed by Bauer, Sauer and Becker (2006), a revised model founded on the Consumer Styles Inventory (CSI) originated by Sproles and Kendall (1986), was implemented in order to reveal varying decision making styles of women groups from differing demographic profiles. Six decision making styles out of the seven, which were originally included into the model, were validated through the Factor Analysis except Price/Value Consciousness.Multivariate Logistic Regression analysis proved that there were differences with respect to the decision making styles among women belonging to mutually exclusive sub dimensions of the demographic profile such as marital and working status, educational background, children possession and age bracket.Future directions of the study were indicated.