Bankacılık sektöründe örgüt kültürü, liderlik ve firma(şube) performansı ilişkisi
The relationship among organization culture, leadership and company(branch) performance in banking sector
- Tez No: 239196
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL ZEHİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Büyüyen ve büyümeleri sırasında operasyonlarını, faaliyetlerini düzgün veverimli bir şekilde devam ettirmek isteyen işletmelerin bugün ve gelecektekarşılaşacakları rekabetin üstesinden gelebilmek için sahip oldukları veya geliştirmeyeihtiyaç duyacakları bir örgüt kültürü tipi ve uygun bir liderlik stiline ihtiyaçları vardır.Bu çalışma, örgüt kültürü ve liderlik stillerinin örgütsel performans arasındaki ilişkilerive performansa etkilerini açıklamaktadır.Bu çalışma için bir araştırma modeli ve buna bağlı hipotezler geliştirilmiştir. Buaraştırma modeli, örgüt kültürü tipleri, liderlik stilleri ve operasyonel performansfaktörlerinden oluşmuştur.Özel bir bankanın İstanbul da yer alan çeşitli tip vebüyüklükteki şubeleri ve bu şubelerde ki 100 çalışandan toplanan veriler, oluşturulanhipotezleri test etmek için korelasyon ve regresyon analizleri kullanılarakdeğerlendirlmiş, elde edilen bulguların sonuçları incelenmiştir. Bu çalışmanın sonucuolarak elde edilen bilgilerde, liderlik stili ile örgüt kültürü tipi arasındaki ilişki, örgütkültürü tipi ile örgütsel performans ilişkisi ve liderlik stili ile örgütsel performansilişkisi incelenmiştir. Son olarak da liderlik stillerinin, örgüt kültürü tipleri ile ve liderlikstilinin, örgütsel performans üzerindeki etki dereceleri incelenip araştırılmış ve builişkiler büyük oranda olumlu ve anlamlı olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Growing entities which aim to maintain their operations effective and efficient, need toown or develop proper leadership style and corporate culture type. This study explainsthe effects of corporate culture and leadership style on organizational performance andthe relations among them.A research model and related hypothesis are developed for this study. This researchmodel is composed of corporate culture type, leadership styles and operationalperformance factors. In order to test the hypothesis, different types and sizes ofbranches of a private bank in Istanbul and data gathered from 100 employees of thesebranches are analysed by correlation and regression analysis. As conclusion of thisstudy, first the relationships between leadership style-corporate culture type, corporateculture type-organizational performance, leadership style-organizational performanceand then effetcts of corporate culture types and leadership styles on organizationalperformance are analysed and they are found drastically significant.