A perceptional model to understand immersion
Algiya dayali bir 'immersion' modeli
  1. Tez No: 239197
  2. Yazar: C. ARMAĞAN ALPER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT KARAMÜFTÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada ?immersion? kavramına algıya dayalı olarak yeni bilişsel bir model getirmek amaçlanmıştır. Çalışmanın temel isteklendirme kaynağı ?immersion? kavramının gerek medya alanında gerekse günlük hayatımızda önemli bir tecrübeye işaret etmesine rağmen, mevcut yaklaşımların kavrama analitik bir model sunmamasıdır. Bu sebeple çalışmada, Henri Bergson tarafından Matter and Memory kitabında ortaya koyulan algı kuramı temel alınarak ?immersion? kavramına dair bilişsel ve değişkenlere dayalı yeni bir model önerilmektedir. Böylece ?immersion? kavramının farklı etkenler açısından çözümlemeli olarak değerlendirebilmesinin önü açılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to offer a new model for the concept of immersion based on the process of perception in humans. The motivation behind the study is that although the concept of immersion points to an important experience both in various media and daily life, current approaches to the concept do not provide an analytical framework needed for understanding it. This study offers a cognitive and parameter based model which is based on the perception theory put forward by Henri Bergson in his book Matter and Memory. The model makes possible the analysis of the concept of immersion in terms of various cognitive and physical factors.