SSCB'nin dağılmasından sonra Türk Cumhuriyetleri ve Türkiye ilişkileri
The relationships between Turkey and Turkic Republics after the collapse of the USSR
- Tez No: 239195
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR ÖZGÖKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
SSCB'nin dağılmasından sonra bağımsızlıklarını kazanan Türk Cumhuriyetlerinin bulundukları coğrafyada jeo-politik bir boşluk alanı oluşmuş ve bu bölgedeki zengin doğal kaynakları bir cazibe merkezi haline gelmiştir. Enerjiye ve enerji iletişim hatlarına sahip olmak günümüz dünyasının en öncelikli konularından biridir. Bölgeye tarihsel ve coğrafi yakınlığı düşünüldüğünde Türkiye bu konulardan uzak kalmamalı ve politikalarını aktifleştirmelidir. Bunun yanı sıra bölgede birçok sorun bulunmaktadır. Genellikle Türk Cumhuriyetlerini doğrudan ya da dolaylı olarak etkileyen bu sorunlar güncel gibi görünmelerine rağmen tarihsel temellere sahip krizlerdir. Bölge ile tarihsel ve coğrafi yakınlığı olan Türkiye'ye de Türk Cumhuriyetleri ile olan ekonomik, kültürel ve siyasi ilişkilerini geliştirmede büyük sorumluluklar yüklenmiştir. Bu sorumluluklar Türkiye açısından bir fırsat penceresi olarak değerlendirilmelidir. Çünkü Türkiye, bölgede tek başına üstün özelliklere sahip bir devlettir. Bu çalışma Türkiye ve Türk Cumhuriyetleri'nin tarihten günümüze kadar olan ekonomik ve siyasi ilişkilerini incelemektedir. Türk dış politikasında Türk Cumhuriyetleri'nin yeri ve izleyeceği siyasi ve ekonomik politikalar çalışmanın ana fikrini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
After the collapse of the USSR in the Turkic Republics? geography there was a politic gap occurred and rich natural resources in this geography became a attraction centre. Having the energy and energy transportation network is one of the most priorities in our world. If we consider the Turkey historically and geographically how close to this area, Turkey should not stay away from these issues and activate the policies. Beyond these issues there are many problems in this area. Although these issues which affect the Turkic Republics directly or indirectly seem to current, they have historic backgrounds. Many responsibilities given to Turkey in order to strengthen the economical, cultural and political relations with the Turkic Republics. These responsibilities must be taken as an opportunity for Turkey. Because Turkey is the country who has predominant features in this geography. This paper will examine the Republic of Turkey and Turkic Republics economical and political relations from history to now. The position of Turkic Republics in the foreign policy of Turkey and its economical and political policies to follow will be main concept of this paper.