Changes and continuities of the European Union social policy
AB sosyal politikasında değişimler ve devamlılıklar
- Tez No: 239198
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. IŞIK GÜRLEYEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma, Avrupa Birliği'nin en tartışmalı konularından biri olan Avrupa sosyal politikasını inceliyor. Bir yandan Tek Pazar amacına ulaşmak için piyasa etkinliğine ağırlık veren ortak sosyal politika muhalifleri, diğer yandan, piyasa etkinliğinin sürdürülmesinde eşitlik, asgari işsizlik oranları ve bireylerin sosyal korunmasını da göz önünde bulunduran Avrupa Birliği sosyal politikasını savunanlar bulunmaktadır. Bu tez, kalitatif açıdan incelendiğinde, Avrupa sosyal politikasında hükümetlerarası çözüm arayışları methotlarının zamanla daha çok kabul gördüğünü belirlemiştir. Açık koordinasyon yönteminin, hükümetlerarası yaklaşımı (intergovernmentalist) ve müzakere edilebilir yapısıyla, Avrupa Birliği'nde piyasa ve refah hedeflerinde bir denge ortamı oluşmasını sağlağını ve Avrupa sosyal politikası üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the European social policy, which is one of the most controversial issues in the European Union. On the one hand, the critics of common social policy focus on the market efficiency attaining the purpose of single market. The supporters of EU social policy, on the other, focus on maintain market efficiency by considering equality, low unemployment rates and providing social protection for individuals. This thesis argues that, from a qualitative perspective, intergovernmental solution seeking methods in European social policy gained more acceptance by the member states over time. Open Method of Coordination, which has intergovernmentalist and deliberative structure, gives an opportunity to balance the market and welfare goals in the European Union and overall has a positive impact on the European social policy.