İlköğretim okulu öğretmenlerinin yenilikleri izleme ve uygulamada karşılaştıkları engellerin incelenmesi
The study of the obstacles primary school teachers face in following and applying the innovations
- Tez No: 239228
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Araştırmanın amacı, ilköğretim okulu öğretmenlerinin yenilikleri izleme ve uygulamada karşılaştıkları engelleri belirlemektir.Araştırma, birinci bölüm; giriş, problem durumu, problem cümlesi, alt problemler, araştırmanın amacı, araştırmanın önemi, sayıtlılar, sınırlılıklar, tanımlar, ikinci bölüm; ilgili literatür, üçüncü bölüm; araştırma yöntemi, araştırma modeli, evren ve örneklem, verilerin toplanması, verilerin analizi, dördüncü bölüm; bulgular ve yorum, beşinci bölüm; sonuçlar, tartışmalar ve öneriler olmak üzere toplam beş bölüm altında toplanmıştır.Araştırmanın evrenini, İstanbul ili Anadolu yakası Tuzla, Pendik, Kartal, Kadıköy ilçelerindeki ilköğretim kurumlarında çalışan öğretmenler oluşturmaktadır. Örneklem ise evrenden rasgele seçilmiş ilköğretim kurumlarında görev yapan 285 öğretmenden oluşmaktadır. Veriler, çeşitli kaynakların taranmasıyla geliştirilen anket yoluyla öğretmenlerden elde edilmiştir. Anket sonuçlarının yorumuna geçilmeden önce bu çalışmada geçen her türlü kavram açıklanmıştır. Yenilik ile ilgili kavramlara, bu kavramlarla ilgili kuramlara , görüşlere yer verilmiştir. Ülkemizde ve yurt dışında bu konu ile ilgili araştırmalara kısaca değinilmiştir.Araştırmada elde edilen verilerin çözümlenmesinde SPSS istatistik programı kullanılmıştır. Elde edilen veriler amaçlara uygun olarak frekans(N), yüzde(%),aritmetik ortalama(X), standart sapma(Ss), serbestlik derecesi (Sd), t testi ve varyans(Anova), Post-Hoc Scheffe, LSD ve Kruskal Wallis-H testleri kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this research is to determine difficulties that the primary school teachers face to follow the innovations and practise them.In this research, first section is about the introduction, problem condition, problem proposition, secondary problems, research?s objective, research? importance, sayıltılar, definitions and restraints. The second section is about the literature. The third section is about the style of the research, the model of the research, the environment and the illustration, the gathering and ana lyzing the data. The fourth section is about the findings and comments. The fifth section is about the conclusion and suggestions.The research?s environment is teachers which are teaching at İstanbul Anatolian side Tuzla, Pendik, Kartal, Kadıköy districts. Samples are randomly chosen 285 teachers which are from primary school establishments in this environment. The data was gathered from teachers by using a survey which was created from various sources. Before making comments about the results of the survey , all concepts about this research are explained. In this research, concepts about innovations, theorems and ideas about these concepts are use. Also the studies and researches about innovations in our country and in other countries are referred.The research?s data was analyzed with the SPSS statistic program. The gathered data analyzed with frequency(N), percentage (%), arithmetic mean(X), standard deviation(Ss), degree of freedom (Sd), t Test and variance (Anova), Post-Hoc Scheffe , LSD and Kruskal Wallis-H tests.