İlköğretim okulu yönetici ve öğretmenlerinin bilgisayar kullanma yeterlilik düzeyleri
Computer usage sufficiency levels of managers and teachers in primary schools
  1. Tez No: 368281
  2. Yazar: HÜSEYİN ÖZER AKSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECLA FIRAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu araştırmada, ilköğretim okulu yöneticilerinin ve öğretmenlerinin bilgisayar yeterlilik düzeyi belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2012-2013 öğretim yılında, İzmir'in 4 büyük merkez ilçesindeki (Buca, Karabağlar, Karşıyaka ve Konak) 30 ilköğretim okulunda görev yapan 60 yönetici, 562 öğretmen olmak üzere toplam 622 kişi oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”ve Pişman (2008) tarafından geliştirilen“Okul Yönetici ve Öğretmenlerinin Bilgisayar Yeterlilik Düzeyi Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada 7 alt problem yanıtlanmaya çalışılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde aritmetik ortalama, standart sapma, t- testi, Tek Yönlü Varyans Çözümlemesi, Mann- Whitney U Testi, Kruskal Wallis Testi ve Scheffe Testi Kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları aşağıdaki gibi özetlenebilir: Okul yöneticilerinin bilgisayar yeterlilik düzeyleri öğretmenlerin bilgisayar yeterlilik düzeylerinden daha yüksektir. Okul yöneticilerinin bilgisayar yeterlilik düzeyleri; yaş, öğretmenlik mesleğindeki görev süresi, öğrenim süresi, bir günde bilgisayara ayırdıkları süre, herhangi bir bilgisayar kursuna katılıp katılmama durumu ve evlerinde bilgisayar kullanıp kullanmama durumu değişkenleri açısından önemli farklılık göstermektedir. Ancak yöneticilerin bilgisayar yeterlilik düzeyleri; cinsiyet, branş, bilgisayar kullanımı ile ilgili hizmet içi eğitim veya kurslara katılıp katılmama durumu, bilgisayarı öğretimsel işlerde kullanıp kullanmama durumu değişkenleri açısından önemli farklılık göstermemektedir. Öğretmenlerin bilgisayar yeterlilik düzeyleri; cinsiyet, yaş, öğretmenlik mesleğindeki görev süresi, öğrenim süresi, bir günde bilgisayara ayırdıkları süre, herhangi bir bilgisayar kursuna katılıp katılmama durumu, bilgisayar kullanımı ile ilgili hizmet içi eğitim veya kurslara katılıp katılmama durumu, bilgisayarı öğretimsel işlerde kullanıp kullanmama durumu ve evlerinde bilgisayar kullanıp kullanmama durumu değişkenleri açısından önemli farklılık göstermektedir. Ancak öğretmenlerin bilgisayar yeterlilik düzeyleri branş ve bilgisayarı yönetimsel işlerde kullanıp kullanmama durumu değişkenleri açısından önemli farklılık göstermemektedir. Yöneticiler bilgisayarı en çok iletişim, haberleşmede (%81,7) kullanmakta; bunu sırasıyla mesleki çalışma (%68,3), yenilikleri izleme (%61,7) ve eğlen, oyun amaçlı (%31,7) olarak kullanım izlemiştir. Öğretmenler bilgisayarı en çok mesleki çalışmada (%84,7) kullanmakta; bunu sırasıyla iletişim, haberleşme (%79,90), yenilikleri izleme (%60,1) ve eğlence, oyun amaçlı (%40,0) olarak kullanım izlemiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims at determining to levels of computer sufficiency of primary school managers and teachers . The research sample consists of 60 primary school managers and 562 primary school teachers, totally subjects, working in 30 primary schools in the central disrsicts of Izmir (Buca, Karabağlar, Karşıyaka, Konak) in 2012-2013 education year.“Personal Data Form”and“School Managers' and Teachers' Levels of Computer Sufficiency Scale ”, developed by Serkan Pişman(2008) were used to collect the data for the research. 7 research questions were answered in the research. Arithmetic mean, standart deviation, t- test, One Way ANOVA(F), Mann-Whitney U Test, Kruskal Wallis Test and Scheffe Test were used to analyze the data. The results of the resarch are summerized below: School managers' levels of computer sufficiency are higher than teachers' levels of computer sufficiency. School mangers' levels of computer sufficiency show significant differences in terms of such variables as their age, the duration of service as a teacher, educational level, the time spent on computer in a day, having a computer course or not, and using computer at their homes or not. However, managers' levels of computer sufficiency do not vary in terms of such variables as their gender, branch, having in-service training or course about computer usage or not, using computer in instructional works or not. Teachers' levels of computer sufficiency show significant differences in terms of such variables as their gender, age, the duration of service as a teacher, educational level, the time spent on computer in a day, having a computer course or not, having in-service training or course about computer usage or not, using computer in instructional works or not and using computer at their homes or not. However, teachers' levels of computer sufficiency do not vary in terms of such variables as their branch and using computer in administrative works or not. The managers use computer mostly for communication (%81,7) and coming usages are for vocational works (%68,7), following the innovations (%61,7) and for fun, plays (%31,7). The teachers use computer mostly for vocational works (%84,7) and coming usages are for communication (%79,90), following the innovations (%60,1) and for fun, plays (%40,0).