Köy ilköğretim okullarında sanat eğitimi uygulamaları
Art training applications in village primary schools
- Tez No: 239249
- Danışmanlar: PROF. GÜLER AKALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
- Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada“ köy ilköğretim okullarında sanat eğitimi uygulamaları ”konusu işlenmiş; sanat eğitimi uygulamaları kapsamında yapılan çalışmalar incelenerek, köy okullarında öğrenim gören öğrencilerin içinde bulunmaları gereken sanatsal gelişim evresinin özelliklerini taşıyıp taşımadıkları belirlenmiş; ?Köy okullarındaki sanat eğitimi kapsamında yapılan çalışmalara; fiziki ortamın, ekonomik, çevresel ve kültürel faktörlerin etkisi var mıdır?? sorusuna yanıt aranmıştır.Verilere ulaşmak amacı ile araştırma yöntemlerinden; nitel araştırmadan, kütüphane araştırmasından, internet araştırmasından, gözlem ve anket yönteminden yararlanılmıştır. Araştırma konusu ile ilgili hazırlanan anket; Soğukpınar İlköğretim Okulu'nun, 5. sınıflarında öğrenim gören 10 öğrenciye uygulanmıştır.Gözlem, uygulama ve anketler aracılığı ile toplanan verilerden elde edilen sonuçlara göre; köy ilköğretim okullarında sanat uygulamaları kapsamında yapılabilecek çalışmalar için gerekli araç ve gereç sıkıntısına; fiziki ortam, ekonomik ve çevresel faktörlerin olumsuzluğuna rağmen çocuk içinde bulunması gereken gerçekçilik dönemi özelliklerine sahiptir.
Özet (Çeviri)
In this study the subject ?Art training applications in village primary schools? is investigated. The effect of physical , economical and cultural environment on the studies about art training in village schools. By analyzing the studies in the art training applications, it is determined if the students in the village schools reflect the characteristics of the artistic development stage that they should be in.In order to access the data; qualitative research, library research, internet search, survey and general observation methods are applied. The survey prepared during the study is applied to 10 students in 5th classes of Soğukpınar Primary School.The results of the observations and surveys show that, there is a general insufficiency of necessary tools and equipments to conduct art training applications in village primary schools. It is also discovered that, physical, economical and cultural factors are also effecting the training negatively. As a natural outcome of these findings, the students are having difficulty in reflecting the characteristics of the artistic development stage that they should be in.