Geometrik cisimlerin yüzey alanları ve hacimleri konularında bilgisayar destekli öğretimin ilköğretim 8. sınıf öğrenci tutumu ve başarısına etkisi
The effect of computer assisted instruction related with the surface area and volume of geometrical objects onto the achievement and the attitude of eight grade primary school students
- Tez No: 239250
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELEK ÇAKMAK, YRD. DOÇ. DR. MİNE AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırmada, ilköğretim 8. sınıf düzeyinde, geometrik cisimlerin yüzey alanları ve hacimleri konularında bilgisayar destekli öğretim yönteminin kullanılmasının öğrenci tutumu ve başarısına etkisi araştırılmıştır. Bu doğrultuda araştırma, ön test ? son test kontrol gruplu deneysel desen üzerine modellenmiştir.Araştırma, 2008?2009 Eğitim Öğretim Yılı'nda, 46 8. sınıf öğrencisi ile yürütülmüştür. Araştırmanın deney grubunda bulunan öğrencilerin (n=23) dersleri, beş hafta (20 ders saati) bilgisayar destekli öğretim yöntemi kullanılarak, araştırmacı tarafından hazırlanan eğitim yazılımı ile işlenmiştir. Kontrol grubunda bulunan öğrencilerin (n=23) dersleri ise aynı süreçte geleneksel öğretim yöntemi kullanılarak işlenmiştir. Araştırmada kullanılan veriler, daha önceden geçerliği ve güvenirliği hesaplanmış bir matematik dersi tutum ölçeği ve araştırmacı tarafından hazırlanan matematik başarı testi ile elde edilmiştir. Verilerin çözümlenmesinde t testi kullanılmıştır.Verilerin analiz edilmesiyle elde edilen sonuçlarda, deney ve kontrol grubundaki öğrencilerin uygulama süreci sonunda matematik başarılarında artış olduğu görülmüş, ancak bu artışın deney grubunda kontrol grubuna oranla anlamlı derecede daha yüksek olduğu gözlenmiştir. Bunun yanında deney grubu öğrencilerinin uygulama sonrasında matematik dersine karşı tutum puanları ortalamalarının, uygulama öncesindeki tutum puanı ortalamalarına göre anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu sonucu da elde edilmiştir. Bilgisayar destekli öğretim yönteminin uygulandığı deney grubu öğrencilerinin uygulama sonundaki matematik başarıları cinsiyete göre incelendiğinde ise kız ve erkek öğrencilerin başarı ortalamalarında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Elde edilen sonuçlar, geometrik cisimlerin yüzey alanları ve hacimleri konularında bilgisayar destekli öğretimin 8. sınıf öğrencilerinin tutumuna ve matematik başarısına olumlu etki ettiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of computer assisted instruction related with surface area and volume of geometrical objects onto the achievement and attitude of eight grade primary school students was investigated. A pretest-posttest control group experimental study design was used.The study took place in the 2008?2009 academic years on 46 eight grade students. The students in this experimental group (n=23) were instructed by using a computer assisted instruction method for five weeks (20 class hours) with the educational software prepared by the investigator. The lessons of the students in the control group (n=23) were instructed by using the traditional instruction method within the same process. The data used during the study was obtained by using a mathematics attitude scale for which the reliability, the validity were estimated previously and with the help of mathematics achievement test which was prepared by the investigator. The t test was used for the analysis of the data.The analysis of the results indicated that the mathematics achievement of the students in both group (experimental group and control group) was improved but the improvement for the experimental group was significantly much more than the control group?s improvement. On the other hand, after the application, the average attitude score of the mathematics lesson experimental group students was significantly much higher than the average attitude score obtained during the pre-application. When the achievements of the students at the end of application were analyzed based on the gender, there is no significant difference was recognized between the average achievement of the girls and the boys.These results indicate that, the computer assisted education related with the surface areas and volumes of geometrical object affects the attitude and mathematical achievement of eight grade primary school students positively.