Kültürel değişim sürecinde giysi alışkanlıklarının mahremiyet açısından incenlenmesi (Kazakistan-Türkiye örneği)
Observation of clothing habits through cultural change in terms of the privacy (Kazakhstan-Turkey)
  1. Tez No: 239260
  2. Yazar: ALMAGUL ZHUMAGAZİYEVA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
``Kültürel Değişim Sürecinde Giysi Alışkanlıklarının Mahremiyet Açısından İncelenmesi'' için yapılan araştırmanın amacı; Ülkelerin kültürel değerlerin korunması, giysi alışkanlıklarının belirlenmesi, kültürün ve kültürel etkileşimin öneminin vurgulanması ve toplumların kendilerine ait giyim kültürünün ortaya çıkarılmasında mahremiyet kavramın ne derece etkili olduğunu belirlemektir.Araştırmanın evrenini, Kazakistan'ın Astana şehrinde ve Türkiye'nin Ankara şehrinde müslüman olan 22 ? 45 yaş arasındaki 768 ( Türkiye 384- Kazakistan 384) kadın oluşturmaktadır. Araştırma kapsamına alınan 22-45 yaş arası olan kadınlara anket formu uygulanmıştır. Elde edilen veriler önce herhangi bir değişkene bağlı kalmaksızın analize tabi tutulmuş frekans tabloları hazırlanmıştır. İkinci aşamada belirlenen alt problemlere ilişkin bazı değişkenler arasında ilişki olup olmadığını ölçmek amacıyla tek yönlü (ANOVA) varyans analizi sonuçları yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre;Mahremiyet etmenlere ilişkin olarak; Türkiye'li kadınlar Kazakistan'lı kadınlara göre daha fazla muhafazakâr görüş bildirmişlerdir. Türkiye ve Kazakistan'daki kadınların mahremiyet değerleri açısından giysi seçimlerini etkileyen faktörler, giyim tarzı, kadınların giyim anlamı, eğitim ve medeni durumları açısından farklılık gösterdikleri sonucuna ulaşılmıştır. Türkiye'de yaşayan kadınlar mahremiyet açısından giysi alışkanlıkları, tutumları ve davranışları günlük hayatlarında, iş yerlerinde, tatilde ve özel günlerinde açık tarzdaki giysileri hiçbir zaman giyinmediklerini ifade etmişlerdir. Kazakistan'da yaşayan kadınların günlük hayatlarında göğüs dekolteli (yakalı) ve sıfır kollu giysileri nadiren giyinmekte oldukları ortaya çıkmıştır. İş yerlerinde açık tarzdaki giysileri hiçbir zaman giyinmediklerini ve tatilde açık tarzdaki giysileri nadiren ve her zaman sıklığında giyindiklerini ifade etmişlerdir. Özel günlerde açık tarzdaki giysileri her zaman giyindikleri gözlenmişken sırt dekolteli ve kısa strapless (askısız) tarzındaki kıyafetleri hiçbir zaman giyinmedikleri sonucuna ulaşılmıştır.Sosyo-psikolojik ve İnanç etmenlerine ilişkin olarak; Her iki ülke kadınlarının sosyo-psikolojik ve inanç değerleri açılarından giysi alışkanlıkları, tutum ve davranışlarında benzer görüşlere sahip oldukları sonucuna ulaşılmıştır.Kültürel etmenlere ilişkin olarak; Türkiye ve Kazakistan'daki kadınların kültürel değerleri açısından giysi seçimlerini etkileyen faktörler, medeni durum, aylık geliri ve sosyal konumlarının açısından farklılık gösterdikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of research, ?Observation of Clothing Habits through Cultural Change in terms of the Privacy? is; to identify factors that affected clothing patterns of Turkish origin individuals sharing the same religion from Turkey and Kazakhstan in the process of cultural change, to reveal how wear samples of women were affected by privacy.The population of the study consists of 768 Muslim women, between the ages of 22 - 45, in the city of Astana in borders of Kazakhstan and city of Ankara within the borders of Turkey. Survey forms were applied to women in age range of 22-45 years, who were included to the research. Results having no connection to any variable were analyzed and used for preparing frequency tables. At the second stage, one-way (ANOVA) variance analysis results were interpreted to observe the existence of relation between the variables determined in hypothesis. According to the research results obtained;In relation to factors of privacy; Turkish women reported conservative views than Kazak women. In terms of privacy Turkish women feel more comfortable themselves with plenty clothes, they stated that clothing is an indicator of a person's social status, that environmental factors affect clothing selection, and that clothing must be in vogue. In Kazakhstan in terms of privacy women feel more comfortable with tight clothes, they stated that selection of clothing can be affected by friends, that they want to have clothing appropriate to fashion, and clothes are tool for displaying the beauty of body.In relation to socio-psychological and beliefs regarding factors; In terms of factors of religion and social-psychology we came to the conclusion that women of both countries have the same views,attitudes and manner in clothing.In relation to cultural factors; Both women from Turkey and Kazakhstan affected by region's cultural structures and traditions of the clothing, and this bond is sometimes seen to be effective in selecting clothing preferences. Culturally women in Turkey as well as in Kazakhstan feel more comfortable in plenty clothes, they expressed that they want clothing reflect their religious and moral values, also that clothing is a protection tool for religious and moral values. In addition, it is seen that clothing choice of women in Kazakhstan is affected by environmental factors whereas in Turkey affecting factor is religion.