Gaziantep'deki otellerde çalışan yiyecek içecek personelinin çevre sorunlarına ilişkin görüşleri ve tüketim davranışları
The opinion and the consumption behaviors of the food and beverage personnels working in hotels in gaziantep related to environmental problems
- Tez No: 239259
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞADAN TOKYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Turizm, Home Economics, Tourism
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmanın amacı, Gaziantep'deki yıldızlı otellerde çalışan yiyecek içecek personelinin çevre sorunlarına ilişkin görüşleri ve tüketim davranışlarını belirlemektir. Araştırma, Gaziantep'deki otellerde çalışan 348 yiyecek içecek personeli üzerinde yürütülmüştür. Araştırmaya katılan personelin % 66.7'si erkek, yarıya yakını (% 51.7) 20-27 yaş aralığında olup, yarıdan fazlası (% 66.4) evlidir. Personelin % 40.5'i ilköğretim düzeyinde ve yaklaşık yarısı (% 54) 501-700 TL arasında ve ortalama 719.4±0.645 TL aylık gelire sahiptir.Araştırmaya katılan personelin çoğunluğu garsondur (% 37.6) ve 5 yıldızlı otellerde çalışmaktadır (% 37.4). Ayrıca personelin yarıdan fazlasının otel işletmelerinde ve yiyecek içecek bölümünde çalışma durumları ?5 yıl ve daha kısa? sürelidir. Araştırma sonucuna göre; personelin tamamına yakını çevre sorunlarına karşı duyarlı olduklarını bildirmiş (% 92.2); bunun yanında yine personelin tamamına yakınının herhangi bir çevreci gruba üye olmadıkları (% 97.1) ve çevre sorunları ile ilgili herhangi bir seminer ya da konferansakatılmadıkları (% 96.3) tespit edilmiştir. Araştırmaya katılan personel arasında dünyadaki en önemli çevre sorununun ?su kirliliği? olduğunu düşünenler önde gelmektedir. Doğal kaynakların korunması, enerji kullanımı, atıklar ve satın almaya ilişkin olarak verilen davranış ve görüş ifadeleri incelendiğinde; araştırmaya katılan personelin genel olarak bu konularda duyarlı görüşlere sahip oldukları, ancak aynı duyarlılığı davranışlarında göstermedikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to identify the opinion and consumption behaviors of the food and beverage personnels working in starred hotels Gaziantep province, related to environmental problems. The research is carried out the starred hotels in Gaziantep province in Turkey and the samples are taken from 348 personnel chosen randomly among these hotels. The 66.7 % of the personnel who participated in the research are male. About half of the personnel (51.7 %) are between 20 and 27 years old and more than half of them (66.4 %) are married. 40.5 % of them are in the primary education level and about half of them (54 %) have between 501 TL and 700 TL monthly income. Most of them (37.6 %) are waiters/waitresses and work in 5 stars hotels. Amongst, the participants, the most importanenvironmental problems in the world are firstly ?water pollution?. When we consider the statements of the participants related to the protection of natural sources, the energy usage, the wastes and their purchasing habits, it is determined that generally they are conscious to the environmental problems, however, they do not have any conscious behavior.