Teachers' self-efficacy and classroom management skills in EFL classrooms
İngilizce öğretmenlerinin sınıf içi yönetim yetenekleri ve öz yeterliliği
  1. Tez No: 239289
  2. Yazar: SİBEL ULUSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİLİZ YALÇIN TILFARLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmanın amacı sınıf içi yönetiminde ilköğretim ve lise İngilizce öğretmenlerinin iletişim bağlamında öz yeterliliği arasında bir fark olup olmadığını belirlemek, öğretmenlerin istenmeyen davranışlar hakkındaki algılamalarını araştırmak, istenmeyen davranışların nedenlerini belirlemek ve öğretmenlerin istenmeyen davranışlarla başa çıkma yollarını incelemektir. Çalışma, 2007-2008 güz döneminde Kahramanmaraş merkezdeki farklı ilköğretim ve liselerde çalışan toplam 120 İngilizce öğretmeni ile gerçekleştirilmiştir. Veriler hem niteliksel hem de niceliksel metodlar kullanılarak toplanmıştır. Bulgular 2 ayrı anket ve görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Öğretmenlere uygulanan anketler aracılığıyla, öğretmenlerin sınıf içi yönetimindeki öz yeterlilikleri ölçülmüştür. Rastgele seçilmiş 4 katılımcıyla yapılan görüşme ve sınıf yönetimi anketi öğretmenlerin sınıf yönetimiyle ilgili duyguları, deneyimleri ve uygulamaları konusunda daha derin bilgi edinilmesini sağlamıştır.Veriler sınıf içi yönetiminde ilköğretim ve lise İngilizce öğretmenleri arasında iletişim bağlamında özyetrlilik anlamında bir farklılık olmadığını ve İngilizce öğretmenlerinin istenmeyen davranışlar ve nedenleri algılamaları gibi bazı konularda temel benzerlikler ve çok az farklılıklar olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine secondary and high school English language teachers? self-efficacy for classroom management in English as a foreign language communication, to investigate teachers? opinions about misbehaviour, to find the causes of misbehaviour and to examine the teachers? handling ways of misbehaviour in classroom management.The present study was conducted at the end of the autumn semester of 2007-2008 academic year in Kahramanmaraş. 120 English language teachers working in different secondary and high schools participated in the study. The data was analysed using both qualitative and quantitative in design. The findings were collected through two questionnaires and an interview. The relationship between English language teachers? self-efficacy for classroom management was measured through the questionnaires administered tp teachers. Interview and classroom management questionnaire were carried out with 4 participants chosen provided insight into teachers? feelings, experiences and practices concerning classroom management.The data revealed that there was no significant difference between secondary and high school English language teachers? self-efficacy for classroom management in EFL communication and the perceptions of English language teachers? misbehaviour and its causes shared similarities and slight differences.