A study on prep school EFL instructors' technological pedagogical content knowledge (TPACK) and self-efficacy
İngilizce hazırlık öğretim elemanlarının teknolojik pedagojik alan bilgisi (TPAB) ve öz-yeterlikleri üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 938564
  2. Yazar: HASAN AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM BEKTAŞ ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 275
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojisi (BİT), etkileşimli ve dinamik öğrenme deneyimlerini mümkün kılan çeşitli materyaller ve araçlar sağlayarak İngilizce dil eğitiminde önemli bir rol oynamaktadır. BİT kullanımı, öğrenci iş birliğini teşvik etmekte ve etkili dil edinimi için kritik olan kişiselleştirilmiş öğrenme yollarına izin vermektedir. Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisini (TPAB) eğitim ortamlarına entegre etmek, öğretmenlerin teknolojiyle etkili bir şekilde eğitim vermelerini ve dolayısıyla öğrenci katılımını ve akademik başarıyı artırmalarını sağladığı için kritik önem taşımaktadır. TPAB farkındalığı, eğitmenlerin sınıf dinamiklerini etkileyen hızlı teknolojik değişimlere uyum sağlamalarına yardımcı olarak etkinliğin artmasına neden olmaktadır. Dil öğretiminde teknolojiyi kullanmak öğrenme deneyimlerini iyileştirebilirken, erişim eşitsizlikleri, dikkat dağıtıcı unsurlar ve teknolojiye aşırı bağımlılık gibi başarılı dil edinimini engelleyebilecek olası olumsuzlukları da tanımak hayati önem taşımaktadır. Çok yönlü bir eğitim sağlamak için eğitmenler, öğrencilerin eleştirel düşünme ve iletişim yeteneklerinin yanı sıra teknik yeterliliklerinin geliştirilmesini vurgulamalıdır. Eğitimciler, TPACK ilkelerini öğretim uygulamalarına dahil ederek, teknolojiyi etkin bir şekilde kullanmak ve teknik yeterliliğin ötesinde temel becerileri geliştirmek arasında bir denge kurabilmelidir. Bu yaklaşım, öğrencileri yalnızca giderek dijitalleşen bir dünyada başarılı olmak için gerekli araçlarla donatmakla kalmaz, aynı zamanda bilişsel ve kişilerarası yeteneklerini de geliştirir. Bu çalışma, Türkiye'nin batısında yer alan iki devlet kurumunun Yabancı Dil Okulu'nda görev yapan İngilizce öğretmenlerinin öz-yeterlik inançları ile TPACK boyutları arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamıştır. Nicel verilerin toplanmasını ve ardından ayrıntılı bir nitel analizi içeren açıklayıcı ardışık karma yöntem yaklaşımı kullanılmıştır. Araştırmada nicel aşamada EFL-TPACK ölçeği ve ELTEI ölçeği kullanılarak iki devlet üniversitesinde görev yapan Türk İngilizce öğretim elemanlarından veri toplanmıştır. Araştırmanın amacı, eğitimcilerin öz-yeterlik inançları ile TPACK alanları arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. İkincil nitel adım, Türk İngilizce hazırlık okulu öğretim elemanlarının sınıflarında TPACK'i uygularken karşılaştıkları zorlukları incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmadan elde edilen nicel veriler, çalışma alanındaki 86 EFL hazırlık okulu öğretmeninin orta ila yüksek öz-yeterliklere işaret eden yüksek TPACK puanlarına sahip olduğunu ortaya koymuştur. Çalışma ayrıca TPACK ile öz-yeterlik alanları arasında pozitif bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Bununla birlikte, TK ve PCK'da önemli bir cinsiyet farkı vardır ve erkekler genellikle kadınları geride bırakmaktadır. C1 ve C2 seviyelerindeki öğretmenler arasında, Teknolojik Bilgi (TK) hariç tüm TPACK boyutlarında algılanan dil yeterliliğinde önemli farklılıklar bulunmuştur. Nitel veriler ayrıca, düşük TPACK'ye sahip EFL hazırlık okulu öğretmenlerinin, kurumsal ve bölüm bağlamı, bilgi ve beceri eksiklikleri, teknoloji ve kaynaklar üzerindeki kısıtlamalar ve öğretmen ve öğrenci temelli kaygılar nedeniyle TPACK becerilerini uygulamada engellerle karşılaştıklarını göstermiştir. Yüksek düzeyde bir TPACK elde etmek için öğretmenler teknolojik araçlar, işbirlikçi platformlar ve pedagojik yaklaşımlar dahil olmak üzere çeşitli araçlar kullanmışlardır. Sonuç olarak, çalışma, TPAB bileşenleri ile sınıftaki öz-yeterliliği arasında bir bağlantı olduğunu ortaya koymaktadır. Çalışma sonuçları Türkiye'deki politika yapıcılar, öğretmen eğitmenleri ve kurumsal liderler için yabancı dil sınıf yönetimi, konu bilgisi, teknoloji kullanımı, değerlendirme ve dil düzeltme gibi yönleri hakkında içgörüler sağlamaktadır. Ayrıca öğretmenlere TPAB bilgilerini ve öz-yeterliliklerini geliştirmek için mesleki gelişim fırsatları sağlamanın önemini vurgulamaktadır. Bu araştırma, Türkiye'de öz-yeterlik, TPAB ve etkili İngilizce öğretimi arasındaki karmaşık ilişkiye dair değerli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Information and communication technology (ICT) plays a vital role in English language education by providing various materials and tools that enable interactive and dynamic learning experiences. ICT encourages student collaboration and allows personalized learning paths critical for effective language acquisition. Integrating Technological Pedagogical Content Knowledge into educational environments is crucial because it enables teachers to effectively educate students with technology, enhancing student engagement and academic achievement. Awareness of TPACK helps instructors adapt to the rapid technological changes that impact classroom dynamics, resulting in increased effectiveness. While using technology in language instruction can improve learning experiences, it is also vital to recognize possible downsides, such as access inequities, distractions, and overreliance on technology, which can impede successful language acquisition. To provide a well-rounded education, instructors should stress the development of students' critical thinking, communication abilities, and technical competency. By incorporating TPACK principles into their teaching practices, educators can strike a balance between effectively utilizing technology and fostering essential skills beyond technical proficiency. This approach equips students with the necessary tools to thrive in an increasingly digital world and enhances their cognitive and interpersonal capabilities. This study investigates the relationship between self-efficacy beliefs and TPACK dimensions among EFL instructors at the Foreign Language School of two state institutions in western Türkiye. An explanatory sequential mixed-methods approach was utilized, involving the initial quantitative data collection followed by detailed qualitative interviews. This research used the EFL-TPACK and ELTEI scales during the quantitative phase to gather data from Turkish EFL instructors at two public universities. The aim was to assess the correlation between self-efficacy beliefs and educators' TPACK domains. The secondary qualitative step sought to examine the challenges faced by Turkish EFL preparatory school instructors in implementing TPACK in their classrooms. The quantitative data from this study revealed that 86 EFL prep school teachers in the study area had high TPACK scores, indicating moderate to high self-efficacy. The study also revealed a positive correlation between the TPACK and self-efficacy domains. However, there was a significant gender gap in TK and PCK, with males generally surpassing females. There were substantial disparities in perceived language proficiency between teachers at the C1 and C2 levels across all TPACK dimensions except for Technological Knowledge (TK). The qualitative data also found that EFL prep school teachers with low TPACK faced barriers to applying TPACK skills due to institutional and departmental contexts, knowledge and skill deficiencies, constraints on technology and resources, and teacher- and student-based concerns. To achieve a high level of TPACK, teachers use various tools, including technological tools, collaborative platforms, and pedagogical approaches. To conclude, this study revealed a connection between the EFL-TPACK components and ELT self-efficacy in the classroom. It provides insights for policymakers, teacher trainers, and institutional leaders in Türkiye on aspects of EFL such as classroom management, subject knowledge, technology use, assessment, and language correction. It underscores the importance of providing teachers with professional development opportunities to improve their EFL-TPACK knowledge and self-efficacy. This research provides valuable insights into the complex relationship between self-efficacy, TPACK, and effective English language teaching in Türkiye.