Örgütlerde yedekleme planlamasının önemi
The importance of succession planning in organizations
- Tez No: 239292
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BELİZ DERELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bilgi çagının hızla degisen rekabet ortamında, yedekleme planlaması, bir isletmenin basarısını ve sürekliligini saglayan önemli bir faktör olarak dikkati çekmektedir. Yedekleme planlaması, önceleri sadece aile sirketlerinde uygulanabilir bir model olarak görülmekle birlikte, simdilerde tüm sirketlerin insan kaynakları departmanı önderliginde önemle ele alınan bir uygulamadır. Yedekleme planlaması, daha çok üst yönetim ve piyasada bulunması zor olan elamanlara yönelik bir uygulamadır. sletmenin kilit noktalarında çalısanların istifa etmeleri veya isten çıkarılmaları durumunda isletmenin isini kolaylastırıcı bir önlem niteligindedir. Çünkü söz konusu durumlarda, isletme faaliyet ve islerin hiçbir aksama olmadan devam etmesi için bosalan koltugun en hızlı sekilde dogru kisi ile doldurulması gerekmektedir
Özet (Çeviri)
Succession Planning is a key factor in a managments success and continuity, especially in a such a information age where competition conditions are quickly changing. Earlier before, Succession Planning was only performable in family companies. But now it is an important application that is leaded by the companies Human Resources departments. Succession Planning is an application which is performable for managers and critical employees, who are diffucult to find in the business enviroment. Succession Planning makes things easier for Human Resources Departments when an employee resigns or gets fired from a critical position unexpectedly. Because in this situations, a companies activity must continue without any problem. This situation can only be reached if you can replace your resigned employee with the right person. An successful and efficient Succession Planning makes the company to achive this objective.