Kurumlarda hizmet içi eğitiminin insan kaynakları üzerindeki etkinlik analizi
Office in-service training human resourch on effect analyse
- Tez No: 239291
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASIM SALDAMLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Eğitimin özellikle de bilimsel eğitimin bu denli önem kazandığı günümüzde ister özel kesim, ister kamu kesimi olsun personelini yetistirmek durumunda kalmıstır. Bunu sağlamanın yolu da sistematik olarak personeline, yenilikleri eğitim yoluyla vermekten geçer. Kisilere bu bilgi ve becerileri kazandırmanın yolu da ?Hizmetiçi Eğitim?dir. Eğitim, tek bir araç olmamakla birlikte, kisinin ve toplumun sosyal ve ekonomik gelisme ve değismelere uyabilmesini sağlayan iyi bir süreçtir. Özellikle çağımızda teknolojik değismelerin gerektirdiği bilgi ve beceri seviyeleri yükseldikçe, eğitimin geleneksel olan belirli sürelerle ve programlarla sınırlandırılması zorlasmaktadır. Eğitimin kendilerine ve çalıstıkları kuruma sağladığı yararlar ile hizmet içi eğitim uygulama yöntemine iliskin bir anket düzenlenerek sonuçlar irdelenmistir.Ankete göre hizmet içi eğitimi gönüllü alanlar, aldıkları bu eğitimin çalıstığı kuruma faydalı olacağına, iletisim teknolojilerini kullanabilme yeterliliği kazandıracağına, yeteneklerini ortaya çıkaracağına, çalısan olarak kendisine değer verilmesini sağlayacağına, performansını gelistireceğine ve yeteneklerinin verimsiz kullanılmasını ortadan kaldıracağına daha fazla inanmaktadır. Abstract
Özet (Çeviri)
Private or public sector need to educate their staff in the way of education, in particular sysematic education. And also the the way of giving knowledge and skill is in ? service training. Knowledge is not only one way tool, but also knowledge is one ot the process of progress to social and economieal development and process of adoption to innovations of human and communities. In particular in this century, ıt can be diffucult to constraint education within the tradational known pretictible schedule and times while the level of knowledge and skill which are the neccessity of technological changing are increasing. There is a survery which was made inordes to show the benefit or in ? service training.to induvidual (staff) and organization with application management of in ? service training. According to the survey, people who get in ? service training. with voluntary strongly believe that this education will beneficial to their organizations, will be able to increase ability to use communication technologies, will help to appear their natural abilities, will be increased their valves as a staff, will increase their performance and will remave use of unproductive ability.