Takım liderliği ve bunun takım motivasyonuna etkisi
Team leadership and effeckt to team motivation
- Tez No: 239313
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASIM SALDAMLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmanın amacı günümüz dünyasında önemli bir yeri olan takım liderliğinin takım çalışmasına ve takım motivasyonuna olan etkilerini incelemektir. Bu etkileri incelerken özellikle iyi takım liderlerinin takım motivasyonuna doğrudan ve pozitif katkı sağlayacağı varsayımı üzerinde durulmuştur. Bu hipotezin doğruluğu, plastik sektöründe faaliyet gösteren bir sanayi şirketine anket uygulanarak analiz edilmiştir. Şirketin seçtiği takım liderlerinin, takımlarını normal değerlerin üzerinde bir motivasyon düzeyine ulaştırdıkları değerlendirilmiştir. Çalışmanın ilk kısmında liderlik kavramı, liderlik teorileri ve liderlik türleri açıklanmıştır. İkinci bölümde takım çalışması, takımın özellikleri, takım çalışması ve liderlik ilişkisi ayrıntılı olarak analiz edilmiştir. Üçüncü bölümde ise motivasyon kavramının tanımı motivasyonun takım üzerindeki etkisi, takım motivasyonunda liderin rolü ve değişik liderlik çeşitleriyle motivasyon arasındaki ilişki ve motivasyon sağlama yolları incelenmiştir. Bu bölümde bahsedilen liderlik yaklaşımları ile motivasyon arasındaki ilişki yine uygulanan anketle değerlendirilerek takım üyelerine yetki veren liderlik yaklaşımlarının takım motivasyonuna olumlu katkı sağladığı görülmüştür. Son bölümde plastik sektöründe faaliyet gösteren bir sanayi şirketinin çalışanlarına uygulanan takım çalışması, takım liderliği ve takım motivasyonu ile ilgili ankete yer verilmiş ve anket sonuçları analiz edilerek takım liderliğiyle motivasyon arasındaki ilişki şirkette takımlar bazında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effects of team leadership on team work and team motivation. while examining this effects, it's dwelt on the hypothesis that the good team leaders maintain direct and positive contribution to team's motivation. The authenticity of this hypothesis analysed by applying survey to a manufacturer operating in plastics industry. It's commentated that the manufacturer's chosen team leaders, raised their team's motivation to higher levels. At the first part of our study leadership concept, leadership theories and leadership types are explained. At the second part team work, the properties of team, the relationship between team work and leadership are analysed. The definition of motivation, the effects of motivation on team, the role on team motivation, the relationship of different leadership styles and motivation and the means of providing motivation are examined at the last part of the study. The relation between leadership approaches that is told in this part and motivation, is dealt once again with a survey; and be seen that the leadership approaches entitles team members maintain positive contribution to team's motivation. At the last part, a survey about team work, team leadership and team motivation is applied on the workers of a manufacturer operating in plastics industry. The relations between team leadership and motivation are examined by analysing the results of the survey.