Kütlesel göçlerin ülkelerin güvenlik ihtiyacı üzerine etkisi
The impact of mass immigrations on the security of nations
  1. Tez No: 239314
  2. Yazar: YASİN ÖZCABI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN ALKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalısma göç, yasa dısı göç, yasa dısı göçmen, göçmen kaçakçılığı, mülteci ve iltica kavramları ile bu hareketlerin devletlerin güvenlik politikalarına etkisini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Belge üç bölüme ayrılmıs olup, birinci bölümde bu kavramları açıklamaya, yapılan göçlerin nedenlerini ve hangi yöntemleri kullandıklarına yer verilmistir. ?kinci bölümde Devletlerin bu göçlere karsı almıs oldukları kararlar ve güvenlik organlarının çalısma prensipleri anlatılmıstır. Üçüncü bölüm de ise Türkiye-Avrupa Birliği iliskilerinde göçlerin etkisi ve Türkiye'ye yansımalarının üzerinde durulmustur. Belgede Avrupa Birliği kendisini, Avrupa güvenliğinden olduğu kadar, uluslararası güvenlikten de sorumlu, çok taraflı iliskilere dayalı çok kutuplu bir uluslararası düzenin olusturulmasına etkisinden bahsedilmistir. Bu çalısma üç bölüme ayrılmıs olup, ilk önce insanların neden göç ettikleri ele alınmıs. ?kinci bölümde Avrupa'nın Güvenlik Organları ve yapılan uluslararası çalısmalar incelenmis. Üçüncü bölümde ise bu çalısmaların Türkiye'ye etkilerinin üzerinde durulmustur.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyse; immigration, bastard immigration, emigrant smuggling, refugee and asylum concepts upon the effect of the security politics to this movements. This document parted three sections and in the first section explained that concept, migration reasons and what methods have been used. In the second part told about; the conclusions of the nations to this movements and working styles of security units. At the last part the effects of immigration to Turkey-European Union relation and reflections to Turkey. In the document the effects of Eurpean Union, taking responsible the safety of Europe, at the same time international security and compose of international order depends on the many sided relations. Tis study composed of three parts, firstly told about how the people migrate after this part analyzed Security Units of Europe and international studies on this subject. At the last part examined the studies for the effects on Turkey.