Kalite yönetim sistemi uygulamalarının iş gücü motivasyonuna etkileri (diyaliz merkezi örneği)
The effect of quality managemet system applications on productive power (dialysis centre example)
  1. Tez No: 239316
  2. Yazar: TAHSİN BIYIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASIM SALDAMLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu arastırmada, Türkiye'de yaygın olarak kullanılan, Kalite Yönetim Sistemlerinin çalısanların motivasyonu üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıstır. Arastırma dört ana bölüm, sonuç ve önerilerden olusmaktadır. Yapılan çalısmada kalite kavramı hakkında genel bilgiler verilmis, kalite kavramının evrimi ve ISO 9000 kalite sistem standardı anlatılarak, bu standardın 1994 ve 2000 yılı revizyonlarına deginilmistir. Motivasyona temel teskil eden insan ihtiyaçları ve bunlara iliskin teoriler üzerinde durularak, bu teorilerden güncel olanlar kapsamlı olarak açıklanmıs ve kalite yönetim sisteminin çalısanların motivasyonuna etkileri degerlendirilmistir. Arastırma konusu ile ilgili olarak bir diyaliz merkezinin çalısanlarına yapılan anket çalısmasına yer verilmistir. Anket dört konu baslıgı altında 5'li likert ölçegi yöntemine göre hazırlanan 42 adet soru yöneltilerek gerçeklestirilmistir. Arastırmanın hipotezi olarak çalısanların is memnuniyeti çevre ve çalısma kosulları, çalısma ortamları ve iletisim hakkındaki düsünceleri incelenmis kalite yönetim sistemlerinin çalısanların motivasyonuna etki yaptıgı öne sürülmüstür. Elde edilen veriler konulara göre tablolar halinde ortaya konularak yorumlanmıs ve öne sürülen hipotezler dogrulanmıstır. Söyleki; Çalısanların isletme yöneticileri ile kendi aralarındaki ve bölümler arasındaki iletisim etkin hale getirildiginde hatalar azalmakta ve verimlilik artamakta; Kalite Yönetim Sistemi uygulamalarının isletmelerde çevre ve çalısma kosullarında iyilestirmelere neden olmakta; Çalısanların, çalısma ortamlarından memnuniyet duymakta ve motivasyonları olumlu yönde etkilemektedir. Sonuç bölümünde diyaliz merkezinde yapılan uygulama ile ilgili genel bir degerlendirme yapılmıs, elde edilen sonuçlara göre öneriler kısmında ise; ISO 9001:2000 sistem standardı almaya çalısan isletmelere yönelik önerilerde bulunulmustur.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, the effects of the quality management systems, which are commonly used in Turkey, on the motivation of the employees are examined. This thesis work consists of six sections including the results and advises parts. This work explains quality concept in general in addition to the evaluation of the quality concept as well as ISO 9000 Quality System Standard. Furthermore 1994 and 2000 revisions of this standard are mentioned. Human needs and the theories related with human needs are investigated within the context of motivation. Current needs of humans are studied. Relationship of human needs to motivation is also analyzed. This thesis work is supported by a survey carried on the employees of Damla Dializ Center. The survey consists of 4 sections totaling 42 questions. These questions are prepared based on the rules of the 5 point Likert measurement. Employees of Damla Dializ center answered these questions. Job satisfaction, environment and working conditions, and the ideas of the employees about communication are investigated. Based on the results of the survey, it can be said that employee motivation has been positively affected from the quality of the management systems. Data resulting from the survey are descriptively summarized via tables and hypotheses are proven by means of these tables. Interpretations of the results are also included. Results section consists of a general evaluation about this work. Based on this research, advises are given to the companies who are trying to get ISO 9001:2000 standart.