Teke yöresi'nde kullanılan telli çalgıların müzikal ve teknik analizi
The musical and technical analysis of the stringed instruments in Teke region
- Tez No: 239362
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. MELİH DUYGULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
?Teke Yöresi'nde Kullanılan Telli Çalgıların Müzikal ve Teknik Analizi? başlıklı bu çalışmada; Teke Yöresi'ndeki müzik kültürü içerisinde telli çalgıların ve ürettikleri ezgilerin analizleri yapılmıştır.1. Bölümde, ?Teke Yöresi?nin tarihi, coğrafi özellikleri ve yöredeki sosyal hayat incelendi. Bu bilgiler diğer bölümler için tarihsel ve sosyal alt yapıyı oluşturdu.2. Bölümde, ?Teke Yöresi?nin müzik kültürü genel bir bakışla anlatılarak, yörede kullanılan yerel çalgılar ve yörenin müzik terminolojisi verilmiştir.?Teke Yöresi?nde kullanılan telli çalgıların teknik bilgi ve çizimleri, üçüncü bölümü oluşturmuştur.Üçüncü bölümde verilen çalgılarla icra edilen ve yörede alan araştırmaları ile derlenen ezgiler notaya alınarak dördüncü bölümde analiz edilmiştir.Bu çalışmada yer alan çalgıların farklı açılardan çekilmiş fotoğrafları ise ekler bölümünde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The analysis of the stringed instruments and melodies were performed in the frame of the musical culture of Teke Region in the ?The Musical and Technical Analysis of The Stringed Instruments in Teke Region? entitled study.The historical, geographic and social composition of Teke Region were investigated in the first section. These data provided historical and social background for the other sections.The musical culture of Teke Region was expressed by main features and regional musical instruments and terminology were presented in the second section.The technical datum and drawings of the stringed instruments of Teke Region composed the third section.The melodies which were performed with the instruments presented in the third section and reviewed by the area studies in the region were analysed in the fourth section.The different angled photographies of the instruments took place in this study were presented in the appendices section.