Müziksel algılamada ses ve renk ilişkisi
Relationship with sound and colour in musical perception
  1. Tez No: 239375
  2. Yazar: MELTEM ESEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. HAKAN CEVHER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada ses ve renk parametreleri arasında ortak noktaların varlığı ortaya konulmaktadır. Bu noktalar hız, frekans ve dalga boyu'dur. Sesin hızı saniyede 340 m/sn'dir. Işığın hızı ise; 300.000 km/sn'dir. Sesin ve ışığın hızı sabit birer parametredir ve dalga boylarını bulmak için frekanslarına bölünürler. Frekans; bir sinüs dalgasının veya fotonun saniyedeki hızıdır. Dalga boyu ise bir sinüs dalgasının veya fotonun bir saniyedeki aldığı yoldur.Bu çalışmada sesin ve rengin ortak olan üç parametresi arasında bir matematiksel korelasyon (ilgileşim) oluşturulmuştur. Bu korelasyona göre kendi içerisinde negatif bir korelasyona sahip olan ses ve renk olguları eşleştirildiklerinde pozitif bir korelasyon göstermektedirler.Renk tayfındaki yedi renk, yedi sesle sırasıyla eşleşmemektedir. Bu sıralama dalga boyları ve frekans değerleriyle birlikte ilerlemektedir. Buna göre 380 morun - 430 mavinin -500 türkuazın -520 yeşilin -565 sarının -625 turuncunun -740 kırmızının dalga boylarıdır.Renklerin ve seslerin dalga boyları azaldıkça frekansları artar ve görülebilinen renk spektrumunda ve işitilebilinen ses skalasında değerler eşleştirilir. Tiz sesler mor renkten başlayarak mavi, türkuaz, yeşil; pes sesler kırmızıdan başlayarak turuncu ve sarı da birleşirler.Sonuç olarak birleştirilen her bir renk ve ses şeması işitme derslerinde görsel hafızayı kullanarak bilgileri daha rahat saklamak amacıyla kullanılabilir hale getirilmiştir. Ayrıca piyano çalgısının 88 adet tuşuna ve gitar çalgısının da 126 sesine uyarlanarak yeni bir öğretim tekniği amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this paper, the common points between sound and color parameters are exposed. These points are velocity, frequency and wavelength. The speed of sound is 340 m/s. The speed of light is 300.000 km/s. The speed of light and sound are constant parameters and to find the wavelength, it is divided to it?s frequency. Frequency is the speed of a sine wave or a photon. Wavelength is the distance proceeded by a sine wave or photon in one second.In this work, a mathematical correlation is made between the three parameters of color and sound. According to this correlation when sound and color are paired a positive correlation is to be seen which are negatively correlated in theirselves.The seven colors of spectrum is paired with seven sounds. These pairing is continued by wavelength and frequency values. According to this 380 is purple, 430 blue, 500 turquoise, 520 green, 565 yellow, 625 orange, 740 is red?s wavelength.When the wavelength of color and sound is decreased, its?frequency is increased and the values in the visible color spectrum and audible sound spectrum are paired. Sharp sounds start with purple and coupled with blue, turquoise, green; soft sounds starts with red and coupled with orange and yellow.As a result, every coupled color and sound is used to keep the data more easily in hearing lessons. Also a new teaching technique is aimed using the 88 keys of a piano and 126 sounds of a guitar.