Türkiye'deki anadolu güzel sanatlar liseleri müzik bölümleri öğrenci özel yetenek giriş sınavlarının müziksel işitme-algılama boyutunun değerlendirilmesi
The evaluation of category of musical audition-perception in the special ability entrance examinations for the students of music departments of anatolian fine arts high schools in Turkey
- Tez No: 228404
- Danışmanlar: PROF. ÜLKÜ ÖZGÜR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Araştırmada, Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri Müzik Bölümleri (AGSL MB) öğrenci özel yetenek giriş sınavlarındaki müziksel işitme-algılama testi ile ilgili sorular incelenmiştir. Araştırmanın evrenini, Türkiye'deki AGSL MB'ler ve AGSL MB öğrenci özel yetenek giriş sınavlarıyla bölüme alınan öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bolu, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Erzincan, Erzurum, Isparta, İstanbul, İzmir ve Ş.Urfa'da bulunan AGSL MB'nin 2006?2007 öğretim yılı öğrenci özel yetenek giriş sınavları ve bu sınavlarla bölüme alınan 1.sınıf öğrencileri oluşturmaktadır.Bu araştırma betimsel bir araştırmadır. Verilerle ilgili olarak tek ses, aralık, akor, ritim kalıpları ve sınavın boyutları ile ilgili analizlerde frekans ve yüzde, ezgi soruları ile ilgili analizlerde genel dağılımlar (ortalama, ortanca, standart sapma), AGSL bazında puanlara ilişkin öncesi-sonrası karşılaştırmalarda ise bağımlı gruplarda t-testi (Paired Samples T-Test) kullanılmıştır.Araştırma sonucunda, müziksel işitme-algılama testinde yer alan tek ses, aralık, akor, ritim ve ezgi sorularının sayı ve puanlamalarında okullar arasında farklılıkların olduğu saptanmıştır. Soruların, adayların almış oldukları eğitim durumları göz önüne alınarak hazırlanması önerilmektedir. Ayrıca bu çalışma adayların müziksel yeteneklerini daha iyi değerlendirmek için gelecekte daha fazla inceleme yapılması gerekliliğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this study the questions about musical audition-perception used in the student special ability entrance examinations of Music Departments of Anatolian Fine Arts High Schools (MD AFAHS) were analyzed. The subjects of the study were the students who take special ability entrance examinations of MD AFAHS and the students who passed the examination and were regarded as qualified. The subjects consisted of the students who passed the examination in 2006-2007 academic terms at AFAHS in Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bolu, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Erzincan, Erzurum, Isparta, Istanbul, Izmir and Şanlıurfa.This research is a descriptive one. In terms of the data analysis of the study, frequency and percentage values were used at one voice hearing, intervals, chords, rhythmic patterns and categories of the examination, general range (mean, median, standard deviation) were used in the analyses of melody questions and paired samples t-test was used to compare pre-test and post-test results.The results of the study show that there is a difference in the number of questions asked and grades. There are also differences in the evaluation of one voice hearing, intervals, chords, rhythmic patterns among MD AFAHS. It is suggested that the questions be prepared considering the candidates? educational backgrounds. This study also indicates that there is a need for future research studies in order to achieve more efficient assessment of candidates? musical aptitude.