Melodi tekrarına yönelik müziksel algılamada sayısal ve sözel eğitimli öğrencilerin performanslarının yapay zeka ortamında karşılaştırılması
Comparing the performance of numeric and verbal educated students for melody repetition oriented musical perception in an artifical intelligence environment
  1. Tez No: 191131
  2. Yazar: NACİYE HARDALAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. NEVHİZ ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZETMELOD TEKRARINA YÖNEL K MÜZ KSEL ALGILAMADA SAYISAL VESÖZEL EĞ T ML ÖĞRENC LER N PERFORMANSLARININ YAPAY ZEKAORTAMINDA KARŞILAŞTIRILMASIHardalaç, NaciyeYüksek Lisans, Müzik Eğitimi Bilim DalıTez Danışmanı: Prof. Nevhiz Ercan28.12. 2006Bu araştırma, müzik eğitiminin çağdaş eğitim içerisinde vazgeçilmez biryerinin olduğunu anlamlı kılmak için, müziğin insan zekasını geliştirdiğini, bunu dasayısal ve sözel eğitimli öğrencilerin müziği algılamasının, hangi alan ile iyi birkorelasyon ilişkisi içinde olduğunu tespit ederek kanıtlamaya çalışacaktır. Müziğinçoklu zeka alanlarının hepsini geliştirdiği bilinmektedir. Bu çalışmada özellikle sayısaleğitim ile müzik algılaması arasındaki korelasyon ilişkisinin gerçekliği ve zekayıgeliştirmesi aşamasında benzerlik göstermesinin varlığına ışık tutulacaktır. Beyindemüziksel ve sayısal işlemler esnasında meydana gelen yüksek düzeydeki faaliyetlersonucu benzer oluşumların var olacağı düşünülmektedir.Araştırma, betimsel bir araştırma olup, ?kaynak tarama? yöntemiylehazırlanmıştır. Araştırmada sayısal ve sözel bölüm öğrencilerinin melodi tekrarısonucu ses kayıtlarının alınması ve bu alınan ses kayıtlarının yapay zeka ortamındaanlam kazandırılması işlemleri gerçekleştirilmiştir.Uygulanan yapay zeka sınıflaması sonucunda, sayısal eğitimli öğrencilerinmüzik algılamalarının daha iyi olduğu görülmüş, sözel ve sayısal eğitim ile müzikalgılaması arasındaki korelasyon ilişkisi belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
COMPARING THE PERFORMANCE OF NUMERIC AND VERBAL EDUCATEDSTUDENTS FOR MELODY REPETITION ORIENTED MUSICAL PERCEPTIONIN AN ARTIFICIAL INTELLIGENCE ENVIRONMENTHardalaç, NaciyeMaster of Fine Arts in Musical EducationMaster of Fine Arts Thesis: Nevhiz Ercan, Prof.28. 12. 2006This hereby study shall try to show that music education has an indispensableplace in modern education and shall try to determine and prove the correlation relationbetween the fields of the perception of numeric and verbal educated students. It?s aknown fact that music develops all the multiple intelligence fields. This study shallshow the authenticity of the correlation relation between numeric education and musicas well as the similarity of the two for the intelligence development phase. Itsbelieved that similar formations shall occur due to the high level activity occurringduring musical and numerical activities.The study is a descriptive study and has been prepared with ?source crossscreening? method. During the study the audio recordings of numeric and verbalstudents has been gathered and these recordings have been shown in an artificialintelligence environment.The artificial intelligence classification has shown that the musical perceptionof numeric students is better, and the correlation relation between numeric and verbaleducation and music has been determined.