Üroepitelial tümörlü olgularda serum beta-insan koriyonik gonadotropin ve serum karsinoembriyonik antijen düzeyleri
- Tez No: 23938
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EROL ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
-47- Z E T Kanserin erken tanısında, evrelemesinde, histolojik tanısına katkıda, izlenmesinde, tedaviye verilen yanıt ve prog- nozunda tümör belirleyicilerinin çok özel bir yeri vardır. Tü mör belirleyicilerden olan B-hCG ve CEA'in değişici epitel hüc reli karsinomlarda tümör belirleyicisi olarak yerini saptamak amacıyla fflart-1990 ile Kasım-1991 tarihleri arasında Trakya Ü- niversitesi Tıp Fakültesine başvuran hastalarda bu çalışma uy gulandı. Değişici epitel hücreli karsinomlu 14 olguda tümörün gradeline, evresine, tek, iki ve daha fazla odaklı oluşuna, bü yüme tipine (infiltran veya papiller) bağlı olarak ameliyat ön cesi ve sonrası B-hCG ve CEA'in serum düzeylerindeki değişik likler, aynı sayıda sağlıklı kişiden oluşan kontrol grubu kul lanılarak istatistiksel olarak incelendi. Sonuç olarak CEA, değişici epitel hücreli karsinomlu olgularda hastalığın prognozunda ve takibinde yardımcı olan tü mör bir belirleyicisi olarak kullanılabilir. Ancak tümörün evrelemesinde, histolojik tanısında, tümörün odak sayısının ve büyüme tipinin belirlenmesinde kesinlik kazandıramayacağı, ay nı olgularda serum B-hCG'in ise tümör belirleyicisi olarak kullanılamayacağı yargısına varıldı.
Özet (Çeviri)
48 SUMMARY Tumor markers have a special importance in early diag nosis of carcinomas evaluating the tumor phase supporting the histologic prognosis response to therapy and prognosis. This study was carried out to the patients who applied to the faculty of medicine of Trakya University between the dates of March- 1990 to November- 1991, to evaluate the importance of B-hCG and CEA in transitional cell carcinomas. Serum levels of B-hCG and CEA were statistically evaluated in fourteen healthy sub jects for control group and fourteen transitional cell carci noma subjects. Carcinoma group was evaluated according to their tumor grade, being single or more focus, enlarging type (infilt rative or papiller) and before and after the operation. We conclude that in transitional cell carcinomas CEA can be use for a tumor marker in the prognosis and surveillan ce of the disease, but can not be use for evaluating the phase, histologic prognosis, quantity of focuses, and enlarging type. In the same events, B-hCG cannot be use for a tumor marker.