Hepatoselüler karsinoma kinetiğinin histopatolojik, immünhistokimyasal ve flovsitometri yöntemleri ile karşılaştırmalı olarak araştırılması
Investigation of hepatocellular carcinoma kinetics by comparing histopathological immunhistochemical and flowcytometric methods
- Tez No: 23939
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Bu çalışmada 1984 - 1990 yılları arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Ana Bilim Dalı'na gönderilmiş 10 HSK biyopsi materyalinde kinetik inceleme yapılmıştır. Bu vakaların histolojik özelliklerine göre dökümü yapılmıştır. Proliferasyon kapasitesini değerlendirmek amacıyla her vakada mitotik aktivite belirlenmiştir, tmmünhistokimya yöntemi ile bir proliferasyon belirleyicisi olan anti-PCNA ile boyama yapılmıştır. Flovsitometri (FCM) ile DNA içerikleri, Di ve S fazı hücre oranı belirlenmiştir. Sonuç olarak histolojik tiplendirme ile proliferasyonu belirleyen parametreler arasında bir ilişki kurulamamıştır. Mitotik aktivite değerlendirilmesi en kolay parametre olmakla birlikte diğer yöntemlerle karşılaştırıldığında oldukça yetersiz kalmıştır. FCM ile saptanan anaploid tümörlerin homojen bir gurup olmadığı ve Di ile S fazı hücre oranları bakımından heterojenite gösterdikleri dikkati çekmiştir. PCNA ile boyama sonuçları Di ve S fazı hücre oranları ile parelellik göstermiştir. Bu durumda PCNA ile boyamanın FCMye göre daha pratik, kısa süren ve ucuz bir yöntem olarak HSKların proliferasyon kapasitelerinin değerlendirilmesinde aynı derecede güvenilir bir parametre olarak kullanılabileceği sonucuna varılmıştır. 48
Özet (Çeviri)
SUMMARY INVESTIGATION OF HEPATOCELLULAR CARCINOMA KINETICS BY COMPARING HISTOPATHOLOGICAL, IMMUNHISTOCHEMICAL AND FLOWCYTOMETRIC METHODS Kinetical studies of proliferation capacities of ten different hepatocellular carcinoma (HCC) cases, in between the years 1984-1990, from the archives of Gazi University Pathology Dept. were done. Histologic spesifications of these cases were studied. Mitotic activity in each case was found in order to see the proliferation capacity. Immunhistochemically Anti-PCNA staining as a proliferation marker was applied. DNA content, DI and ratio of S-phase cells were calculated by Flowcytometry (FCM). No significant relation between histologic typing and proliferation parameters were found as a conclusion. Though the calculation of mitotic activity is the most simple parameter, it is found to be unsatisfactory comparing with the other methods. The anaploidy calculated by FCM showed that the group was not homogeneous and showed heterogeneity in terms of DI and S-phase cell ratio. Results of PCNA staining showed parallelism with DI and S-phase cell ratio results. It can be concluded that PCNA staining, compared to FCM, is more practical, cost effective and less time consuming, yet as reliable in studying the proliferation capacities of HCC. 49