Kağıt katkılı seramik bünyelerde raku sır denemeleri
Raku glaze experiments in paper alloyed ceramic bodies
- Tez No: 239407
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. BÜLENT BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada kâğıt katkılı seramik bünyelerde Raku sır denemeleri yapmak amacıyla hazırlanmıştır. Araştırmada deneme modellerinden karşılaştırma duruk(statik) gurubu modeli tercih edilmiştir. Bu amaca ulaşmak için yerli hammaddeler (döküm kili, talk) ve fotokopi kâğıdı atıklarından hazırlanan kâğıt hamuru belirli oranlarda kullanılarak üç değişik kâğıt katkılı seramik (Paperclay) karışımı hazırlanmıştır.Oluşturulan 3 karışım dışında tamamen kıyaslama amaçlı kâğıt hamuru ilavesiz, sadece talk ve döküm kili içeren bir karışım daha hazırlanmıştır. Bütün karışımlar döküm ve plastik şekillendirme yöntemleriyle şekillendirilmiştir. Plastik şekillendirme yöntemlerinden elle şekillendirme, yaş, presleme ve tornayla şekillendirme yöntemleri kullanılarak çeşitli formlar üretilmiştir. Buna ek olarak kâğıt katkılı seramik karışımlarının her birinden test çubukları da hazırlanmıştır. Yoğrulma suyu, kuruma ve pişme küçülmeleri, kuru kırılma dayanımları, su emme yüzdeleri bu çubuklar kullanılarak ölçülmüştür. Daha sonra 1040?C'de Pişen deney plakalarının su emme değerleri ve pişme sonrası kütleleri ölçülerek hafifleme oranları belirlenmiştir.Üç temel türdeki Raku sırları esas alınarak farklı renk veren oksitler farklı oranlarda kullanılarak sekiz değişik Raku sırları elde edilmiştir. Tamamen yerli hammaddeler kullanılarak yapılan bu ham sırlarla ürünler sırlanmış, Raku fırınında 1000oC'da pişirilmiştir. Fırın 1000oC sıcaklıktayken ürünler fırından çıkartılmış soğumadan odun talaşı içerisine atılmış ve hava ile teması kesilerek sır bileşiminde yer alan metal oksitlerin indirgenmesi sağlanmıştır. Bu şekilde soğuyan sırlı ürünler suyun içerisine atılmış ve yüzeyine yapışan talaş, yanmış kül v.s fırça ile temizlenmiştir.Bu çalışma sonucunda elde edilen ürünlerin termal şoklardan etkilenmediği bunda talkın olumlu etkisinin olduğu belirlenmiştir. Kâğıt hamuru katkısı ile yapılan ürünlerin pişme sonucu oldukça hafiflediği ve kâğıt hamuru katkısının kuruma ve pişme küçülmesini azaltacak yönde etkilediğini ve kuru dayanımlarını belirli bir orana kadar artırdığı sonucuna varılmıştır. Su emme değeri kâğıt katkısıyla artan kâğıt katkılı karışımların pişmesi sonucu hafiflemesi Raku fırınından çıkartmada büyük kolaylıklar sağladığı belirlenmiştir. Kâğıt katkılı seramik ürünlerin şekillendirilmesinde dökümün de kullanılması ve plastik şekillendirmenin birçok türünde ürünler verilebilmesi kâğıt katkısının hiçbir olumsuzluk yaratmadığı sonucuna varmamıza sebep olmuştur.Ülkemiz sır hammaddeleri yönünden de oldukça çeşitli ve nitelikli sır hammaddelerine sahiptir. Bunlardan kolemanit üzerinde çok düşünülmesi gereken ve önemi hala anlaşılmamış bir hammaddedir. Bu çalışma ile kolomanitin ham sır çalışmalarında kullanılabileceği denemelerle ve yapılan Raku sırları ile belirlenmiştir. Modern Raku tekniğinin bir uygulaması olan bu çalışma ile eğitim veren kurumlarda kolaylıkla uygulanabilir bir teknik kazanılmıştırKâğıt katkılı seramiklerin (Paperclay) düz ve dokulu yüzeylerine uygulanan Raku sırlarının indirgenme sonucu son derece estetik ve çekici metalik renklerin ortaya çıktığı görülmüştür. Raku sırlarının kâğıt katkılı seramik karışımlardan yapılan yüzeylerle uyumlu olduğu sır hatalarının minimum düzeyde olduğu görülmüştür. Elde edilen seramiklerin hafifliği yanında metalik renklerin ortaya çıkması sanatsal amaçlar için de kullanılabilir olacağını gösteren en önemli işaretlerden biridir. Ayrıca kâğıt katkılı seramik karışımlara Raku uygulamasının ürünlere hem teknik hem de estetik özellikler kazandırması seramik eğitimine yaptığı katkı olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, Raku glaze experiments on paper pulp ceramic body had been prepared. During the study the comperative static group model had been used among the experiment models. Domestic materials are used ( slip casting clay, talc) and also office waste paper pulp is used to produce three different types of paper clay mixture in experimental persentages.Apart from these three mixtures, for the purpose of comprasion, a body has been prepared without paper pulp which contains only talc and slip casting body. All mixtures have been shaped by plastic forming process and slip casting process. Various forms have been produced by plastic forming methods, hand shaping, semi dry pressing and trowing on the wheel. In addition to this, each paperclay bodies had been prepared in the form the test bar. The percentages were measured by using these test bars in the terms of water of plasticity, drying and firing results of shrinking, dry breaking strenght point and water absorption scala. The mass of test bars have been measured after firing , after fired to 1040oC and suction of the fired bars after the water absorption..Based on three basic types of Raku glazes with different colors at different rates by using colouring oxides have been obtained for eight diffeent Raku glazes. The receipt of glaze by using local raw materials. Glazes have been used for those products which is glazed and fired in 1000 oC . The products are removed out the kiln in 1000oC temperature without cooling and put into the airtight reduction chamber. Reduction chamber filled wood shavings and combustible materials. The hat from the pot ignites the material and the can immediatly sealed. The fire quicly uses all the oxygen in the can draws it from the pot and metal rich raku glaze. In the secret combination of metal oxides to be reduced are provided.Reduction is what couses the wonderful unique, unpredictable and spontaneous patterns of colour and metalic lustres unique to raku. In this way, of cooling water into the glazed products have been discarde and the adhesive surface of the chip, burnt ash, etc. Have been cleaned with the brush.The products which have been obtained at the end of this study, are affected by the positive effects that were determined of the talc powder and not the result of thermal shock. Contribution to the paper pulp made with kiln fired products as a result of a very lightweight and the establishment of pulp and roasted contribute to reduce the direction to minimize the strength and dry up to a certain rate of increase was the result. Contribution paper for the water absorption of the fired mixture as a result of the increasing ease of paper added material removed from Raku kilns are determined to provide a convenience great. Casting of ceramic products in the shape of paper alloyed and plastics used in many kinds of forming products can be given in the paper have contributed to the result does not creat any negativity has caused. Paperclay is applied to smooth the surface texture is reduced as a result of raku glazes are very aesthetic and has been observed to occur in attractive metallic colors. Paper added mixtures of ceramics surface are compatible with the minimum level of error is seen on glazed raku. One of the most important mark is showing, gathered near the lightness of ceramic emergence of metallic colors would be used for artistic purposes. Moreover, paper products and application of paper alloyed Raku ceramics mixture of technical and aesthetic features to make the contribution to ceramics education is considered to be.